Jak se starat o vánoční stromek, aby vydržel co nejdéle? Udržujte jej svěží díky našim tipům

Pokud máte na Vánoce stromek živý, potřebujete, aby vydržel co nejdéle čerstvý a svěže zelený. Voda je samozřejmě pro stromek klíčová, ale existují i další věci, které můžete udělat pro to, aby stromek zůstal co nejpěknější. Jakmile je ozdobený, otázka udržení jeho svěžesti nabývá na významu. Každý přeci chce, aby mu stromek dělal radost po celé vánoční svátky. Ačkoli to zní jako velká výzva, ve skutečnosti to až zas tak složité není. Pozorně si přečtěte naše rady a vyzkoušejte je ještě letos!

Řezaný strom jako květina?

Tim O´Connor je výkonným ředitelem Národní asociace vánočních stromků a požádali jsme jej o doporučení ohledně údržby vánočního stromečku tak, aby vypadal co nejlépe celý měsíc. „Na stromek musíte pohlížet na řezaný stromek jako na řezanou květinu.“ říká Tim O´Connor. Nejprve se ujistěte, zda je spodní část stromku dobře seříznuta, přes kůru stromek vysychá, zatímco po seříznutí je schopen přijímat vodu i živiny.

Stojany na stromek

Jakmile je stromek ořezaný, co nejrychleji jej dejte do stojanu s vodou. Obyčejná voda z vodovodu je nejlepší, nic do ní nepřidávejte! Dáte-li do vody přísady, například sodu, pouze podpoříte růst bakterií. Existuje mnoho nejrůznějších typů stojanů, nejlepší jsou ale ty, které umožňují použít 1 litr vody na 2,5 centimetrů průměru stonku. Některé stojany, kromě toho, že drží váš stromek rovně, obsahují také vodoměr, takže vždy víte, kolik tekutiny je ve stojanu.

Umístění stromku

Měl by být v dostatečné vzdálenosti od topných těles, krbů či horkých světel, teplo stromku nesvědčí, zato však podpoří opadávání jehličí. Proto je výhodné stromeček ozdobit LED světýlky, která nevydávají téměř žádné teplo.

Stromeček i přes veškerou péči nevydrží věčně, ale má-li dobrou péči, spolehnout se na něj můžete i celý 1 měsíc. Vyschlý stromek představuje nebezpečí pro vznik požáru, proto jakmile je suchý, zbavte se ho, nejlépe recyklací.

Pozorně sledujte množství vody, které stromek přijímá, a vaše Vánoce i Nový rok budou stále zelené!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu