Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Pokud selže prevence a nechtění mravenci se vám do domácnosti přeci jenom dostanou, vyplatí se znát osvědčené triky, kterými nezvané hosty z domu opět odstraníte. Využít se dají jak chemické přípravky, tak i postřiky bez chemie, tedy šetrné pro přírodu. Několik účinných pastí si dokonce můžete vyrobit sami.

Intenzivní vůně bylinek a citrusových plodů, lepicí pásky z drogerie, mouka jako nepřekonatelná bariéra nebo třeba kyselá zbraň v podobě octu. To všechno jsou způsoby, kterými se mravenců můžete zbavit jednou provždy, a existuje jich ještě daleko více.

Zdroj: Pixabay

Prevence proti mravencům

Důležité je dodržovat několik základních pravidel, abyste nezvané hosty udrželi co nejdále od své domácnosti. Jedním z nich je kvalitní těsnění oken, které mravencům neumožní proniknout dovnitř obydlí. Nenechávejte na stole ani kdekoliv jinde zbytky jídla, které by nežádanou havěť zbytečně přitahovaly. Zkrátka ve své domácnosti udržujte co největší pořádek. Čím více uklizeno budete mít, tím menší pravděpodobnost mravenčí návštěvy nastává. 

Čtěte také: Jak na pohodlné spaní v obýváku

Jak na likvidaci mravenců?

Dříve, než se budete rozhodovat, jaký hubicí prostředek zvolit, je důležité odhalit cestičku, po které se mravenci dostávají k vám domů. Naleznete-li jejich hlavní útočiště, bude nalíčená pastička mnohonásobně účinnější, než kdybyste ji umístili kdekoliv jinde. Cestička se nejčastěji nachází poblíž oken či dveří, stejně tak se ale může jednat o díru ve zdi nebo o místo s vysokou frekvencí pokojových rostlin. Ty mravencům poskytují bezpečné útočiště s příjemným teplem a vláhou. Po odhalení mravenčí cesty je nutné vybrat způsob, jakým se těchto nežádoucích návštěvníků budete zbavovat.

Zdroj: Unsplash

Zkuste to bez chemických prostředků

Varianty bez chemie, které vám v následujících řádcích představíme, jsou dobré hned ze dvou důvodů. Zaprvé zbytečně nezatěžují přírodu a zadruhé do nich obvykle investujete daleko méně peněz než do chemických přípravků. Skvělým bojovníkem jsou silně aromatické bylinky, jako je máta peprná, levandule lékařská nebo třeba řebříček. Tyto rostliny díky svému výraznému aromatu mravence odpuzují. Podstatné je však zmínit, že se jedná opět spíše o prevenci, nikoliv o razantní zákrok.

Další možností jsou křídy, obklíčíte-li křídou prostory, kterými se mravenci dostávají dovnitř, díky obsahu uhličitanu vápenatého by si to měli rozmyslet. Kromě toho je vhodné křídu rozdrtit a získaným práškem obsypat rostliny nacházející se na zahradě nebo balkoně. Uhličitan odpuzuje nejen mravence, ale i stejně tak nechtěné slimáky.

Čím intenzivnější ingredience, tím lépe

Kromě aromatických bylinek velkou službu poskytne i citron nebo octová zálivka. Z citronu na mravenčí cestičku vymačkejte šťávu, která by je měla dostatečně odradit. Ocet smíchejte s vodou, nalijte do rozprašovače a tím opět postříkejte mravenčí cestu. Poslední rychlou a účinnou nechemickou variantou jsou kuličky pepře.

Nepřehlédněte: Víte, jak správně vařit v pomalém hrnci?

Chemie jako rychlá zbraň

Co se týče chemických přípravků, nezapře se jim mnohem rychlejší působení a s tím spojená účinnost. Stačí se vydat do drogerie, ve které je v nabídce velká spousta přípravků proti mravencům. Nejoblíbenější variantou jsou spreje, jejichž použití je velmi snadné a účinek přichází takřka ihned.

Další možností jsou granuláty, které však spíše doporučujeme pro použití na zahradě, nikoliv v interiéru. Důležité je také zmínit, že u všech chemických přípravků musíte dbát na to, aby se k nim nedostalo žádné zvíře nebo děti, mohlo by snadno dojít k otravě organismu. V úvodu jsme zmínili, že si chemickou zbraň proti mravencům můžete vyrobit i doma, avšak její příprava je zbytečně složitá, více se proto vyplatí komerční přípravky z obchodu. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu