Jak na pohodlné spaní v obýváku

Především v menších bytech se může velmi snadno stát, že bude potřeba spací koutek vytvořit nikoliv v ložnici, ale právě v obývacím pokoji. To ale neznamená, že si tak nebudete moci dopřát zasloužený kvalitní spánek, díky několika tipům se dorůžova vyspíte i v těchto prostorách.

Spojením ložnice s obývacím pokojem ve většině případů získáte jednu volnou místnost, kterou tak budete moci využít daleko efektivněji, například si v ní zařídit domácí pracovnu. Kromě ušetření místa je však nutné myslet i na zdraví a pohodlí, a proto si na zařizování spacího místa zajistěte opravdu dostatek času i větší obnos peněz.

Zdroj: Pixabay

Výklopná postel jako řešení moderní doby

V současné době již nocování v obývacím pokoji neznamená pouze spaní na pohovce, těmto dobám již dávno odzvonilo. Nyní můžete investovat do výklopné postele, která během dne, kdy je složena, vypadá na první pohled jako nepříliš rozměrná skříň. Jakmile se však dvířka odklopí, nachází se zde plnohodnotná postel. Nepopiratelnou výhodou tak je značné ušetření místa, naopak nevýhodou je dennodenní nutnost manipulace s nábytkem. Z toho důvodu zákazníci stále častěji volí tradiční rozkládací sedačku.

Čtěte také: 4 nečekané způsoby, jak odstranit rez pomocí věcí, které máte běžně doma

Rozkládací pohovka pro každodenní spánek

Rozhodnete-li se spát každý den na rozkládací pohovce, je více než nutné vybrat velmi kvalitní, aby po delším čase nezačala trpět vaše záda. Nevybírejte tak sedačku pouze podle vzhledu nebo pořizovací ceny, ale především podle parametrů prozrazujících, zda vám po spánku právě na tomto druhu gauče po chvíli neodejdou záda. Výhodou rozkládacích pohovek je určitě to, že jsou velmi často vybavené úložným prostorem, do kterého si tak můžete uložit například ložní prádlo, deky, přehozy a podobně. Nikdy se však spaní na sedačce kvalitou nevyrovná spánku na zdravotní matraci. Tato možnost je tak vhodná spíše pro mladou generaci.

Vyvýšená postel jako pomyslné druhé patro bytu

Třetí možností, jak spojit obývací pokoj s ložnicí, je pořízení vyvýšené postele. Aby se vám tento druh nábytku do obydlí bez problémů vešel, je nutné mít o něco vyšší stropy. Jedná se o skvělé řešení, které vám dopřeje jak dostatek místa, tak i kvalitní spánek. Pod vyvýšenou postelí si můžete vytvořit útulný koutek s posezením a bez problémů se sem vejde například i konferenční stolek. Důležité je však s takto řešenými postelemi myslet na bezpečnost, a to jak vaši, tak především malých dětí a seniorů.

Zdroj: Pixabay

Spací koutek v obývacím pokoji bytu

Pokud je váš obývací pokoj dostatečně prostorný, můžete do něj umístit klasickou postel a pro dostatek soukromí ji oddělit kupříkladu pomocí květin, skříní či zídky. Zídka navíc vypadá velmi fotogenicky, a tak vám vykouzlí nejen příjemný koutek na spaní, ale i skvělý instagramový spot. V porovnání s předchozími variantami se bez pochyb jedná o tu nejzdravější, avšak prostorově nejnáročnější.

Nepřehlédněte: Toužíte mít na zahradě co nejvíce ptáků? Přilákejte je pomocí ptačích lázní!

Rady a tipy pro zdravé spaní v obývacím pokoji

Ať už si ve svém obývacím pokojí zvolíte jakýkoliv druh přespávání, vyplatí se dodržovat několik dalších základních rad a tipů. Především dostatečně větrejte, aby se k vám dostal nejenom čerstvý vzduch, ale zároveň se tím sníží koncentrace škodlivého modrého záření, které produkuje například televizní obrazovka, která s vámi s největší pravděpodobností obývací pokoj obývá.

Co se týká modrého světla, celkově je vhodné počítače, tiskárny, televizory, notebooky či jiná elektronická zařízení umístit co nejdál od místa, kde budete pravidelně spát. Stejně tak je doporučené tyto přístroje vypínat minimálně hodinu před plánovaným spánkem. Taktéž se vyplatí do místnosti pořídit rostliny, které vašemu obydlí zajistí kvalitnější vzduch.

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu