Jak se zbavit prachu a roztočů ze své matrace? Se správnou péčí to půjde snadno

Nejen alergici by si měli dávat pozor na to, jakými materiály se obklopují. Obzvláště u matrace je třeba vybírat z takových materiálů, kde se nebude dařit prachu ani roztočům. Ačkoliv alergeny ohrožují nejvíce malé děti, seniory a alergiky s astmatiky, mohou způsobit potíže i jinak zdravým lidem. I proto vám dnes poradíme, jak se zbavit prachu a roztočů ze své matrace.

Ložnice není jen místem, kde si můžeme odpočinout po náročném dni, ale také místem, kde na nás číhá nebezpečí – a to v podobě prachu, roztočů, plísní či dalších alergenů. Tyto alergeny pak vdechujeme v průběhu celé noci a není divu, když nám po čase začnou způsobovat nepříjemné zdravotní problémy. I proto jsme se pro vás rozhodli sepsat hned několik tipů na to, jak s těmito alergeny ve svých ložnicích můžete bojovat i vy.

Roztoče a alergeny jako zdroj vašich zdravotních potíží

V případě, že budeme mít ložnici (a zejména matraci) plnou alergenů, můžeme si zadělávat na nepěkné zdravotní problémy, kam můžeme řadit nejen vznik alergií a astmatu, ale také nejrůznější vyrážky, dýchací obtíže či alergické reakce. Ačkoliv roztoče ani další alergeny nevidíme, jsou přítomné. Možná vaše vyrážky, pupínky či další potíže souvisí právě s nimi. Spojení tepla a stop, které po sobě v posteli zanecháváme (pot, maz, chlupy, sliny, vlasy či lupy) dává vzniku alergenů ten správný základ. Avšak i s nimi lze bojovat.

Čtěte také: Jak se rychle zbavit potravinových molů?

Jak se zbavit roztočů a prachu ze své matrace

Při převlékání povlečení myslete na to, že všechno povlečení i další lůžkoviny je třeba prát pravidelně – a to alespoň na 60°C. Právě tato teplota je tou, při které dochází k usmrcení roztočů. Povlečení s prostěradlem však není tím jediným, co je třeba pravidelně prát – zapomínat byste neměli ani na přikrývku a polštář. Ideálním materiálem je hypoalergenní duté vlákno, které můžete bez problémů prát doma v pračce. Přikrývku i polštář je dobré prát alespoň třikrát až čtyřikrát do roka.

Zdroj: pixabay.com

Povlečení a prostěradlo je dobré měnil alespoň každé dva týdny, během letních měsíců však i častěji – každý týden. Při převlékání lůžkovin je vždy nechte provětrat, až poté navlečte nové povlečení. Matraci před povlečením vysajte, díky čemuž odstraníte všechen prach. I matrace by měla mít pratelný povlak, který perte taktéž na 60°C. Při výběru materiálů dbejte na to, aby snesly tyto teploty.

Nepřehlédněte: Závěs do koupelny není jen praktickým doplňkem, ale i stylovou záležitostí

Co dělat s plísní na matraci?

Další nebezpečnou součástí mnohých matrací je také plíseň. Občas si jí nemusíme ani všimnout, to jí však na nebezpečnosti neubírá. Víte o tom, že vám plísně mohou způsobit nejen alergie, ale také zápal plic či astma? I proto se plísně zbavte co nejrychleji, pokud se už na vaší matraci objevila. ¨

Jako první sundejte z matrace ochranný potah a všude tam, kde se plíseň objevila, nastříkejte herbicidní prostředek. Poté tato místa omyjte a vyperte v pračce na nejvyšší stupeň uvedený na matraci. Pokud je plíseň nejen na potahu, ale i na matraci, můžete tato místa přetřít houbičkou s přípravkem proti plísni. V případě, že tento postup nefunguje a plíseň je v pokročilém stadiu, je lepší koupit matraci novou. 

zdroj: autorský text, zdroj foto: pixabay

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu