Možná si budete říkat, proč vlastně fazole pěstovat. Tak zaprvé je to o dost levnější, než si kupovat předražené sterilované fazole v obchodech a za druhé jsou přírodní fazole o mnoho chutnější. Všichni je totiž máme rádi jako zdravou a hodně chutnou přílohu k hlavnímu jídlu. Samotného pěstování se ale vůbec nemusíte bát, protože na tom není nic těžkého. Stačí, když se budete držet rad, na které se teď podíváme podrobně.
Kde se bude fazolím nejvíce dařit?
Stejně jako většina druhů zeleniny nebo i ovoce dávají fazole přednost slunnému místu. Vysazování na záhonek ale ještě musí předcházet vypěstování malého výhonku. Asi v dubnu si tak opatřete několik semínek fazolí a umístěte je do jednotlivých nádob přibližně 2 cm pod úroveň zeminy. Nějakou dobu je uchovávejte v teple, na sluníčku a samozřejmě s pravidelnou zálivkou.
Kdy je vhodná doba na přesazení?
V květnu se obvykle na rostlinkách začínají objevovat první lístečky. Jakmile budou dostatečně vysoké, můžete je přesadit ven na záhonek. Dodržujte rozestupy asi 6 centimetrů od sebe a přibližně 5 centimetrů hluboko v závislosti na velikosti rostlinky. Pro lepší růst použijte mříže, aby se větší rostlinky měly na co upnout, a lépe tak rostly. Nezapomeňte fazole pravidelně zalévat a samozřejmě i sklízet.
Fazole můžete pěstovat i v kontejneru
Obyčejné fazole si samozřejmě můžete vypěstovat i doma na balkoně. Stačí je zasadit do velkého kontejneru nebo květináče. Můžete klidně přeskočit první fázi a rovnou semínka vysít tam, kde budou později růst. S výsevem ovšem nezačínejte dříve než po pominutí všech jarních mrazíků. Kontejnery vysychají daleko rychleji než záhonky, takže nezapomínejte na pravidelnou zálivku.
Terasa, která byla postavena ve svahu, přímo vybízí k odpočinku.
Až ochutnáte podomácky vypěstované fazole, budou vám chutnat mnohem více než ty kupované. Přitom není jejich vypěstování nikterak náročné, stačí hlavně pamatovat na dostatečný přísun vody.