Jak snadno a rychle vyčistit plechy nejen po vánočním pečení?

Pečení vánočního cukroví a dalších pochoutek je v plném proudu, a nejen v souvislosti s ním se tak na vašich plechách mohou snadno objevit stopy hnědé napečené mastnoty. A ne vždy je běžným mytím zcela snadné či možné je z plechů odstranit. Své o tom ví nejedna hospodyňka. Naštěstí ale existují triky, které vám čištění plechů velmi usnadní a není k nim zapotřebí ani žádný speciální čisticí prostředek.

Pozor na materiál

Níže uvedené metody jsou vhodné především na klasické hliníkové a jim podobné plechy. V případě, že mají vaše plechy na pečení nepřilnavý povrch, je lepší držet se šetrnějších čisticích prostředků a vyhnout se hrubým nástrojům, které by mohly jejich povrch poničit. Pokud si nejste úplně jisti, z jakého materiálu jsou vaše plechy vyrobeny, vyzkoušejte nejprve jakoukoli metodu nebo čisticí prostředek na malém kousku, abyste se ujistili, že nedojde k poškození.

Jedlá soda a peroxid vodíku

Velmi účinná kombinace, která plechům vrátí jejich čistotu a lesk. Plech posypte jedlou sodou tak, aby vytvořila rovnoměrnou vrstvu. Nalijte trochu peroxidu vodíku do láhve s rozprašovačem a jedlou sodu jím lehce postříkejte. Směs nechte na plechu působit přibližně dvě hodiny. Poté plech vydrhněte houbičkou,  směs jedlé sody a peroxidu vodíku by měla rychle ztmavnout od uvolněné mastnoty. Poté opláchněte a v případě potřeby, zejména pokud byly skvrny opravdu letité, postup znovu opakujte.

Vinný kámen a bílý ocet

Další velmi účinnou dvojici na boj s napečeninami na plechu představuje vinný kámen a bílý ocet. Rovnoměrně posypte povrch plechu vinným kamenem. Nalijte trochu bílého octa do láhve s rozprašovačem a pak ho nastříkejte na plech podobně, jako v případě peroxidu a jedlé sody v předešlém případě. Směs nechte na plechu zaschnout alespoň osm hodin, ideálně přes noc. Po uplynutí této doby plech důkladně vydrhněte horkou vodou a houbičkou nebo kartáčem. Pokud nemáte vinný kámen, nenahrazujte ho v tomto případě jedlou sodou. Přestože smícháním jedlé sody a octa dojde k reakci, je tato reakce krátkodobá a v konečném důsledku nebude na odstranění silných nečistot účinná.

Jak zamezit tomu, aby vaše plechy byly neustále „špinavé“?

Vzhledem k tomu, že odstraňování mastných napečenin z plechů není zrovna oblíbená práce, vyplatí se při jejich používání prevence:

  • vykládejte pechy před použitím pečicím papírem, alobalem či dalšími materiály
  • po každém použití plech co nejdříve ručně umyjte
  • po umytí plechy důkladně osušte, jinak by v některých částech mohly začít časem rezivět

Zdroj: onegoodthingbyjillee.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu