Jak vaší domácí kočce dopřát co nejvíce vyvýšených míst?

Pokud jste někdy přišli domů a našli svou kočku ležet na ledničce, poličce nebo jiném vyvýšeném místě, pravděpodobně vás napadlo, co a proč tam vlastně dělá. Odpověď je poměrně jednoduchá, kočky mají instinktivní potřebu pozorovat svět z vyvýšených míst, protože v přírodě jsou jak predátory malých zvířat, tak kořistí větších zvířat.

Instinkt zděděný po předcích

Vyšší pozorovací stanoviště kočkám poskytuje lepší výhled na svou potenciální kořist a zároveň určitou ochranu před blížícím se predátorem, kterého mohou z výšky lépe zahlédnout. Navíc v dobách, kdy předkové našich domestikovaných koček žili v lesích, jim listy a větve stromů, které považovali za svůj domov, poskytovaly před predátory rovněž určité maskování.

Dá se říci, že většina domestikovaných koček není častými lovci, tedy kromě příležitostných myší nebo ptáků, a rozhodně nejsou samy loveny. Jejich záliba v posedávání na vyvýšených místech ale zůstává hluboce zakořeněná. Vaše kočka tak možná ráda vysedává na lednici z těchto důvodů:

  • může odtud dobře sledovat své okolí,
  • má zde soukromí a klid,
  • je zde chráněná před ostatními kočkami, jinými domácími zvířaty či malými dětmi.
Kočka na poličce.
zdroj: unsplash.com

Fyzická i duševní stimulace

V domácnostech s více dospělými kočkami může být vysedávání na co nejvyšším místě rovněž jakýmsi symbolem postavení. Kočka s „nejlepším“ vyhlídkovým místem je obvykle považována za dominantní. Několik vyvýšených míst v domácnosti tak zároveň může pomoci předcházet konfliktům, protože každá kočka bude mít své vlastní „určené“ místo.

Kromě instinktivní potřeby si domestikované kočky šplhání na vyvýšená místa jednoduše též užívají, poskytuje jim duševní a fyzickou stimulaci. Pokud jste majiteli koček, víte, že znuděná kočka může být zlobivá, a dokonce i destruktivní. Proto je tak důležité poskytnout kočce dostatek vertikálního prostoru ke šplhání, skákání i lenošení.

Jak můžete vašemu mazlíčkovi pomoci?

Naštěstí existuje spousta snadných a finančně dostupných způsobů, jak vaší kočce poskytnout vertikální prostor.

  • Vyrobte nebo kupte šplhací strom či škrabadlo – existuje mnoho různých typů, určitě najdete kočičí strom nebo šplhací sloupek, který bude vyhovovat potřebám vaší kočky a zároveň se svou velikostí a stylem bude hodit do vašeho bytu či domu.
  • Nainstalujte na zeď police nebo celý policový systém – při montáži polic zkuste měnit mezery mezi nimi. To bude pro vaši kočku výzvou ke skákání nebo šplhání z police na polici. Pokud máte starší kočku nebo kočku se speciálními potřebami, umístěte police blíže k sobě a níže k zemi.
  • Přidejte závěsné odpočívadlo k oblíbenému oknu vaší kočky – pokud má vaše kočka konkrétní okno, ze kterého se ráda dívá ven, můžete jí koupit nebo vyrobit jednoduché okenní odpočívadlo.
  • Maximálně využijte prostor – jestliže žijete v menším bytě, můžete maximalizovat vertikální prostor instalací polic po obvodu místnosti nebo jednoduše umožnit kočce lenošit na nábytku či policích s knihami.

Zdroj: catbehaviourist.com, allpetvoices.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu