Červené víno patří k oblíbeným nápojům mnohých lidí. I zde však platí, že vína mají různé úrovně, co se kvality týče. Víte, jak se na trhu zorientovat? Jak poznáte a vyberete kvalitní červené víno? Máme pro vás hned několik tipů.
Podívejte se na etiketu
S výběrem kvalitního vína začněte již při nákupu v obchodě. Obecně by se dalo říct, že když někdo nabízí opravdu kvalitní víno, nemá problém o tom svoje zákazníky informovat. Právě takoví výrobci často na etiketách uvádějí spoustu informací.
Čtěte také: Sauna a senioři – jde tato kombinace dohromady? A proč?
DRUH VÍNA: Základním údajem, který se na etiketě nachází, je druh vína. V Česku se můžete stále častěji setkávat s germánským systémem, podle něhož se vína kategorizují. Pod tímto se skrývá označení jakosti vína, ta je dána především cukernatostí moštu a měří se ve stupních moštoměru (°NM).
Dělení vína dle jakosti:
- vína (dříve vína stolní) = nejméně 11 °NM
- zemská = nejméně 14 °NM
- vína jakostní = nejméně 15 °NM
- odrůdová
- známková
Jakostní vína s přívlastkem:
- kabinetní = nejméně 19 °NM
- pozdní sběr = nejméně 21 °NM
- výběr z hroznů = nejméně 24 °NM
- výběr z bobulí = nejméně 27 °NM
- výběr z cibéb = nejméně 32 °NM
- vína slámová = nejméně 27 °NM
- vína ledová = nejméně 27 °NM
Jak vybrat kvalitní víno
Barva vína: Vína se v základu dělí na červená, bílá a růžová. U červeného vína se však setkáte s několika odstíny červené – od světle rubínové až po krvavě rudou. Oranžové tóny označí víno starší, pokud je víno tmavě fialové, bude mladší.
Obsah zbytkového cukru: Jednotlivé druhy vína se dělí podle obsahu zbytkového cukru na sladká, polosladká a suchá.
Nepřehlédněte: Jak na výběr kvalitní pánve
Označení odrůdy: Na etiketě nesmí chybět informace o tom, jakou odrůdu vína pijete – zda Pálavu, Rulandské či jiné. Výjimkou nejsou ani vína složená z více odrůd, maximální množství jsou však tři. I taková vína mohou být kvalitní.
Původ vína a specifikace lokality: Na etiketě najdete také údaj o tom, odkud víno pochází. Zatímco někdo dá přednost českému vínu, jiný zase francouzskému. Vinaři uvádějí také název oblasti, podoblasti, obce či vinařské tratě. Kvalitní vína mají na etiketě také označenou stáčírnu.
Šarže vína: Každá šarže vína musí být povinně označena. Číslo šarže se tedy musí na lahvi vína nacházet vždy.
Obsah alkoholu ve vínu: Na etiketě najdete také informací o obsahu alkoholu. U červeného vína se jedná o rozmezí 10 až 15 procent. O tom, jak silné víno si koupíte, rozhoduje vaše chuť.
Uvedení objemu: Běžné lahve vína se prodávají o objemu 0,75 litru. Slámová a ledová vína se prodávají v lahvích o objemu 2 nebo 3 dcl kvůli jejich intenzivní chuti – nepočítá se s tím, že byste chtěli vypít litr takového vína.
Ročník sklizně: Ročník sklizně toho může o kvalitě vína povědět hodně. O tom, jak kvalitní byl daný ročník, rozhodují přírodní podmínky v dané oblasti – dešťové srážky a sluneční svit. Zatímco některá vína jsou vhodná k archivaci, jiná jsou určena k brzké konzumaci.
Alergeny: Ve vínech se obvykle setkáte s oxidem siřičitým, který má antibakteriální účinky. Víno chrání před zhnědnutím a ztrátou aroma.
Označení výrobkové řady: Pokud je víno kvalitnější než jiná, dá vám to výrobce najevo označením prémiové kvality. Na lahvi najdete, zda se jedná o víno prémiové nebo standardní.
Čistota vína: Poté, co nalijete víno do sklenice, by v něm neměl být přítomný žádný zákal. Ten bývá vyvolán mikroorganismy.