Jak vybrat osvětlení do ložnice

Světlo je nedílnou součástí ložnice a může být nejen funkčním, ale také dekorativním prvkem. Druh i vzhled světla má velký vliv na to, jak se člověk v místnosti cítí, proto je výběr vhodného osvětlení do ložnice velmi důležitý. Jelikož je ložnice místem klidu a odpočinku, mělo by být světlo decentní a klidné, naopak nesmí být rušivé nebo příliš intenzivní. Jak tedy na výběr vhodného osvětlení?

Vybírejte podle velikosti místnosti

To, jaké světlo se hodí právě do vašeho interiéru, záleží na tom, jak máte ložnici vybavenou, jak je velká a jaký styl se vám líbí. Do většího prostoru je důležité pořídit dostatečně intenzivní světlo, které ale nebude rušivé a umožní klidný odpočinek. Další možností řešení je pořídit do ložnice více světel, které v kombinaci vytvoří příjemné osvětlení celé místnosti.

Čtěte také: Jak pomoci vaší zahradě přežít vlnu veder?

Při výběru světla do ložnice dbejte také na to, aby se design hodil do celkového ladění místnosti. Nezapomeňte zohlednit styl, ve kterém máte nábytek a podle toho vybírat světla a lampy v podobném ladění.

Zdroj: Pexels

Více než jen jedno světlo

Lustr nebo závěsné světlo nad postel je klasika. Tento druh osvětlení najdeme snad v každé ložnici a používá se jako hlavní zdroj světla v místnosti. Při výběru lustru nebo závěsného světla myslete na výšku vašeho stropu. Pokud máte v ložnici nízké stropy, mělo by být světlo do ložnice přisazené více ke stropu. Pokud váš pokoj naopak disponuje vysokými stropy, je vhodné pořídit dlouhé lustry, které bez problémů osvítí celou místnost.

Myslete také na další osvětlení, které využijete zejména později večer nebo třeba při čtení před spaním. V každé ložnici bezesporu nesmí chybět lampička u postele nebo na nočním stolku. Světlo volte nejlépe polohovatelné. Díky možnosti nastavení směru svícení pomocí kloubu nebo jiného systému zamezíte tomu, že vám nebo vašemu partnerovi bude světlo večer svítit do očí a oslňovat vás. Zároveň díky polohování můžete světlo nasměrovat přesně do míst, do kterých budete potřebovat, třeba na listy knížky.

Pokud máte v ložnici velké zrcadlo nebo třeba šatní skříň, je důležité myslet také na osvětlení vašeho šatníku. Díky tomu pro vás ráno bude výběr oblečení mnohem pohodlnější a jednodušší.

Barva a intenzita světla do ložnice

Barevné spektrum světla je široké a každý druh světla do ložnice má trošku jiný vliv na člověka, fungování těla i lidskou psychiku. Do ložnice se nehodní chladné modré nebo bílé světlo. Vhodnou volnou je naopak tlumené teplé bílé, žluté nebo červené světlo, které navodí odpočinkovou atmosféru.

Zdroj: Pixabay

Velmi vhodné je použití více žárovek s nižší intenzitou světla nebo umístění stínítek, které pomohou světlo rozptýlit po místnosti.

Dálkově ovládaná světla a možnost nastavení intenzity světla

Jak už jsme zmínili dříve, intenzita světla je velmi důležitá. Pokud ale pochybujete nad tím, zda vám teplejší a tlumenější světlo bude stačit, může pro vás být vhodnou volnou světlo s možností nastavení.

Nepřehlédněte: 3 jednoduché způsoby, jak sterilizovat sklenice před zavařováním

Takové světlo lze ovládat dálkovým ovladačem, některá světla lze propojit s mobilním telefonem a ovládat přes telefon. Nejen, že si můžete zvolit barvu a intenzitu světla, což oceníte zejména v době těsně před spánkem, ale světlo také můžete pohodlně na dálku vypnout bez nutnosti vstávat k vypínači a poté chodit potmě nebo za svitu lampičky k posteli.

Dekorační a orientační osvětlení

K doplnění lze použít také orientační osvětlení, tedy například jemná bodová světla nad postelí, které vám pomohou po tmě najít cestu do a z postele bez nutnosti budit partnera nebo partnerku hlavním osvětlením nebo lampičkou.

Velmi populární jsou také led pásky nebo světlené řetězy, které své uplatnění najdou například za čelem postele nebo po obvodu šatní skříně. Při výběru je ale třeba myslet na to, že by mělo jít opravdu pouze o doplňkové osvětlení, protože led pásky svítí většinou modrým světlem, které může rušit klid před a během spánku.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu