Pokud ne všechny, tak alespoň většina stěn v našich domovech má bílou barvu. Důvodů je hned několik, svěží bílé stěny prostor zvětší, rozjasní a učiní na první pohled „čistším“. Problémem bílých stěn je, že se snadno zašpiní. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak bílým stěnám vrátit jejich eleganci a čistotu.
Kdy a jak stěny čistit?
Stěny často utrpí újmu nejen při bujarých domácích oslavách, ale také v teplejších měsících, kdy otevřeme okna, abychom dovnitř vpustili čerstvý vzduch a s ním i prach. Častěji vyžadují stěny čištění také v domácnostech s dětmi a domácími mazlíčky. Čistit je samozřejmě nemusíte úplně každý týden, ale alespoň jednou za sezónu se vyplatí provést důkladnější prohlídku a zhodnotit případné poškození.
Potřebujete stěny jen oprášit? Máte před sebou několik otisků prstů nebo malé oděrky? Velikost a typ skvrny nebo stop určují, co budete k jejich odstranění potřebovat. Většinou si poradíte s jakoukoli skvrnou pomocí měkké houby nebo hadříku z mikrovlákna, ale na velmi odolné nečistoty budete možná potřebovat speciální čistící gumu.
Odstranění prachu
Pokud neřešíte skvrny a jde vám spíše o to, abyste ze stěn odstranili prach, vystačíte si se štaflemi a vlhkou utěrkou z mikrovlákna. Během práce nezapomeňte utěrku pravidelně kontrolovat a oplachovat, jakmile se zašpiní. Důležité je také její důkladné vyždímání. Pokud chcete, můžete přidat též malé množství univerzálního čisticího prostředku, ale není to nutné.
Stěna potřísněná nápojem či jídlem
Univerzální čisticí prostředky oceníte v případě, kdy na vaší bílé stěně nedopatřením skončilo pití či části pokrmů. Snažte se vybrat prostředky s téměř mýdlovou konzistencí, které se nejlépe hodí na „sbírání“ lepkavého nepořádku. Nejlepší samozřejmě je skvrnu odstranit co nejdříve.
Tajná zbraň
I když to podle názvu nevypadá, saponát na nádobí je ve skutečnosti skvělým čisticím prostředkem, který se hodí na většinu povrchů v naší domácnosti, od pracovních desek přes koberce až po stěny. Snažte se vybrat jemný saponát, který neobsahuje mnoho silných vůní nebo chemikálií.
Vezměte měkkou houbičku, namočte ji, přidejte kapku saponátu a rozetřete. Jemně skvrnu třete, dokud neuvidíte pěnu, nechte chvíli působit a poté pěnu otřete mokrou utěrkou z mikrovlákna. Možná budete muset tento postup dvakrát nebo třikrát zopakovat.
Jak na odolné skvrny?
Máte na stěně opravdu odolnou skvrnu, která stále „drží“? Vezměte si na pomoc jedlou sodu a vytvořte pastu ze tří dílů jedlé sody na jeden díl vody. Pasta by měla mít mírně lepkavou strukturu. Jemně ji rozetřete na stěnu pomocí mokré houbičky. Nechte působit a poté místo otřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna.
Když všechno ostatní selže, je čas vytáhnout účinné zbraně v podobě speciálních čisticích gum. Gumu namočte a jemně skvrnu nebo oděrku otírejte. Na stěnách s lesklým a pololesklým nátěrem postupujte opatrně. Guma totiž může při agresivním drhnutí zanechat znatelnou matnou stopu.
Zdroj: mydomaine.com, homedit.com