Jak vyčistit bílé stěny ve vašem obýváku, ložnici či kanceláři bez poškození malby?

Pokud ne všechny, tak alespoň většina stěn v našich domovech má bílou barvu. Důvodů je hned několik, svěží bílé stěny prostor zvětší, rozjasní a učiní na první pohled „čistším“. Problémem bílých stěn je, že se snadno zašpiní. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak bílým stěnám vrátit jejich eleganci a čistotu.

Kdy a jak stěny čistit?

Stěny často utrpí újmu nejen při bujarých domácích oslavách, ale také v teplejších měsících, kdy otevřeme okna, abychom dovnitř vpustili čerstvý vzduch a s ním i prach. Častěji vyžadují stěny čištění také v domácnostech s dětmi a domácími mazlíčky. Čistit je samozřejmě nemusíte úplně každý týden, ale alespoň jednou za sezónu se vyplatí provést důkladnější prohlídku a zhodnotit případné poškození.

Potřebujete stěny jen oprášit? Máte před sebou několik otisků prstů nebo malé oděrky? Velikost a typ skvrny nebo stop určují, co budete k jejich odstranění potřebovat. Většinou si poradíte s jakoukoli skvrnou pomocí měkké houby nebo hadříku z mikrovlákna, ale na velmi odolné nečistoty budete možná potřebovat speciální čistící gumu.

Odstranění prachu

Pokud neřešíte skvrny a jde vám spíše o to, abyste ze stěn odstranili prach, vystačíte si se štaflemi a vlhkou utěrkou z mikrovlákna. Během práce nezapomeňte utěrku pravidelně kontrolovat a oplachovat, jakmile se zašpiní. Důležité je také její důkladné vyždímání. Pokud chcete, můžete přidat též malé množství univerzálního čisticího prostředku, ale není to nutné.

Bílá stěna v domácnosti.
zdroj: unsplash.com

Stěna potřísněná nápojem či jídlem

Univerzální čisticí prostředky oceníte v případě, kdy na vaší bílé stěně nedopatřením skončilo pití či části pokrmů. Snažte se vybrat prostředky s téměř mýdlovou konzistencí, které se nejlépe hodí na „sbírání“ lepkavého nepořádku. Nejlepší samozřejmě je skvrnu odstranit co nejdříve.

Tajná zbraň

I když to podle názvu nevypadá, saponát na nádobí je ve skutečnosti skvělým čisticím prostředkem, který se hodí na většinu povrchů v naší domácnosti, od pracovních desek přes koberce až po stěny. Snažte se vybrat jemný saponát, který neobsahuje mnoho silných vůní nebo chemikálií.

Vezměte měkkou houbičku, namočte ji, přidejte kapku saponátu a rozetřete. Jemně skvrnu třete, dokud neuvidíte pěnu, nechte chvíli působit a poté pěnu otřete mokrou utěrkou z mikrovlákna. Možná budete muset tento postup dvakrát nebo třikrát zopakovat.

Jak na odolné skvrny?

Máte na stěně opravdu odolnou skvrnu, která stále „drží“? Vezměte si na pomoc jedlou sodu a vytvořte pastu ze tří dílů jedlé sody na jeden díl vody. Pasta by měla mít mírně lepkavou strukturu. Jemně ji rozetřete na stěnu pomocí mokré houbičky. Nechte působit a poté místo otřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna.

Když všechno ostatní selže, je čas vytáhnout účinné zbraně v podobě speciálních čisticích gum. Gumu namočte a jemně skvrnu nebo oděrku otírejte. Na stěnách s lesklým a pololesklým nátěrem postupujte opatrně. Guma totiž může při agresivním drhnutí zanechat znatelnou matnou stopu.

Zdroj: mydomaine.com, homedit.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu