Jak vyčistit kuchyňskou myčku v pár jednoduchých krocích? Pokud nebude vaše myčka čistá, nebude čisté ani nádobí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín BydlímeChytře.cz na hlavní stránku Seznam.cz
myčka (zdroj foto: tasteofhome.com)

Vaše myčka by se měla čistit neustále a sama. Bohužel to tak ale nefunguje – na filtru a vnitřních stěnách myčky se časem hromadí zbytky jídla, mastnota, části nerozpuštěného mycího prostředku a minerálů vody. Vzniká zápach a může se snadno stát, že nečistoty z vnitřku myčky ulpí též na vašem nádobí. Myčku je potřeba čistit, jinak nemůže dobře plnit svou funkci. Navíc se může vážně poškodit filtr a čerpadlo, což vede k nákladným opravám. Jak tedy udržet myčku v čistotě?


Denní péče

Každý den z myčky odstraňte zbytky jídla, které v ní ulpěly. Nejlepším řešením je, pokud si zvyknete nádobí před tím, než ho vložíte do myčky, očistit a nahrubo opláchnout. Po každém cyklu mytí zkontrolujte vnitřek myčky. Určitě vytáhněte i spodní stojan, možná tam najdete zbytky jídla, které tam propadly.

Laboratoř Good Housekeeping Institute Cleaning Lab

V laboratoři se testovalo a zkoumalo, jaký je nejúčinnější způsob čištění myčky. Na co přišli? Pokud cítíte výrazný zatuchlý zápach, spusťte cyklus Pouze máchání a dvířka myčky přitom nechte pootevřené, aby mohl cirkulovat vzduch. Proti zápachu také pomáhá odstranění největších zbytků jídla a špíny před tím, než nádobí vložíte do myčky.

Týdenní péče

Alespoň jednou za týden otřete vlhkou houbičkou nebo hadříkem špínu ze dveří myčky. Také vyjměte a opláchněte filtr, který je umístěn pod spodním ramenem ostřikovače, a opláchněte ho pod tekoucí vodou. Použijte měkký zubní kartáček a vyčistěte síto i plastový rám tak, abyste odstranili veškerý tuk nebo částice uvízlé ve štěrbinách. Vyčištěný filtr vraťte a uzamkněte zpátky na místo.

Měsíční péče

Jedenkrát za měsíc by mělo proběhnout hloubkové čištění myčky. Můžete k tomu použít standardní čisticí tabletu do myčky nebo vytáhnout do boje se špínou tradičním a léty prověřeným postupem za pomoci octové směsi. Skleněnou odměrku naplněnou 2 šálky destilovaného bílého octa umístěte na horní stojan a spusťte normální cyklus mytí, bez saponátu a bez nádobí!

Péče v případě aktuální potřeby

Na spotřebičích z nerezavějící oceli velmi vynikají například otisky prstů, takže povrch vypadá matný a špinavý. Na trhu seženete přímo nerezové čističe, které nejenže zanechají očištěný povrch lesklý a beze šmouh, ale také obsahují přísady, které pomohou odrazit budoucí nečistoty a šmouhy. V každém případě se během mytí vyhýbejte abrazivním čistícím prostředkům a zdrsněným polštářkům, které snadno poškrábou a poškodí vnější povrch myčky.

Mít myčku zkrátka znamená také ji mýt!

Autor: Katka Procházková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín BydlímeChytře.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat​