Jak vyčistit matraci aneb tipy a triky, které zaberou

Víte o tom, že bychom měli matraci měnit zhruba každých 7 let? Pokud na ní spíme průměrně 7 až 8 hodin denně. Jen si to představte – víte, kolik za tu dobu matrace nasaje nejrůznějších nečistot? Od tělních tekutin po prach či roztoče? Pokud chcete, aby vám vaše matrace vydržela co nejdéle, je třeba ji pravidelně čistit. A to alespoň dvakrát do roka.

Jednou z možností, jak matraci co nejvíce ušetřit, je koupit si matraci, která má pratelný potah. Ten můžete jednou za čas z matrace sejmout a vyprat jej v pračce. Dále si můžete koupit chránič matrace, který je vlastně podložkou, která se vkládá mezi prostěradlo a matraci. Jde o skvělou věc v případě, že na matraci spí malé dítě. Každý chránit vybírejte podle toho, kdo bude na matraci spát. Chcete, aby byla vaše matrace dokonale čistá? Zde je náš návod. Takže – sundejte z postele vše, co můžete, úklid začíná.

Použijte vysavač

Možná to zní zvláštně, ale matraci bychom měli opravdu pravidelně vysávat. A to alespoň jednou za dva týdny. Při vysávání používejte nástavec se štětinami a matraci jím pořádně „prokartáčujte“. Při vysávání si všímejte každého záhybu či prohlubně, matraci vysávejte svrchu, ale i zespod.

Matraci je třeba osvěžit

Každý z nás se během noci potí – a to i v zimě, kdy se z našich těl může vypotit až jeden a půl litru potu. A všechen tento pot se nasákne právě do matrace. Ačkoliv jej z matrace dlouhou dobu neucítíte, věřte nám, že i tento den nastane. Matraci můžete zbavit pachu od potu a osvěžit ji použitím jedlé sody, kterou matraci posypete, klidně i v silnější vrstvě. Sodu poté kartáčem zapracujte do matrace, klidně na kartáč přitlačte, aby se soda dostala co nejhlouběji. Poté nechte sodu působit (alespoň hodinu, ale klidně i celý den).

Čtěte také: Jak vyčistit kuchyňskou myčku v pár jednoduchých krocích? Pokud nebude vaše myčka čistá, nebude čisté ani nádobí.

Opět použijte vysavač

Nyní opět použijte vysavač a pečlivě s ním jedlou sodu odstraňte. Soda do sebe natáhne nejen vlhkost, ale i maz, takže to půjde opravdu snadno.

Co se skvrnami na matraci?

Po vyčištění matrace od pachu po potu se pusťte do vyčištění skvrn. Zde platí pravidlo – čím dříve se do čištění skvrny po jejím vzniku pustíte, tím lépe to půjde. Při čištění skvrn vám však soda stačit nebude. Budete muset použít i další přípravky, jako je třeba sůl, přípravek na mytí nádobí, nebo peroxid vodíku. Právě na skvrny od moči zabírá skvěle směs peroxidu s přípravkem na nádobí. Krve se můžete zbavit namočením do ledové vody (pokud je čerstvá), jinak můžete použít směs soli, peroxidu a prostředku na nádobí.

Plíseň na matraci?

I přes veškerou snahu se občas může na matraci vytvořit plíseň. V tomto případě potah na matraci vyperte, na co nejvyšší stupeň můžete a skvrnu ošetřete dezinfekcí.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu