Bezpečné pokojové rostliny, jejichž případné pozření domácím mazlíčkům neuškodí

Pokud jste milovníky rostlin a zároveň máte doma psa či kočku, tak víte, o čem mluvíme. Někdy zvědavost, jindy zlomyslnost mohou vašeho čtyřnohého miláčka přimět k tomu, aby nějakou rostlinu ochutnal. Proto je důležité, abyste pro svůj domov vybrali rostliny, které nejsou pro domácí mazlíčky toxické. Jaké rostliny se nemusíte bát pěstovat?

Africké fialky

Africké fialky patří mezi nejoblíbenější kvetoucí pokojové rostliny. Jsou žádané i proto, že kvetou při slabém osvětlení a daří se jim v téměř jakýchkoli podmínkách. Pro kočky a psy jejich případná konzumace neznamená žádné riziko.

Nicméně mějte na paměti, že zatímco listy a květy nejsou pro domácí zvířata toxické, totéž neplatí pro hnojiva, která se při pěstování fialek často používají.

Zelenec

Díky charakteru svých listů se zelenec hodí na vyvýšená místa, jako jsou police, závěsné koše nebo okenní parapety. Není toxický pro kočky ani psy a má pověst odolné pokojové rostliny.

Zelenec je tolerantní k široké škále světelných, vlhkostních i půdních podmínek. Zasazujte ho do kypré, hlinité půdy a pravidelně zalévejte. Jak rostlina roste, vypouští výhonky s malými rostlinami, což dalo této pokojové krásce její lidový název „pavoučí rostlina“.

Motýlí palma

Odborný název této rostliny je dypsis lutescens. Její listy mohou snadno vyvolat hravé kočičí instinkty, a tak je dobré vědět, že tato palma není pro kočky ani psy toxická.

Rostlina ke svému růstu potřebuje dostatek jasného světla. Ideální je umístit ji na okno orientované na jih nebo západ. Nezbytností je dobře propustný květináč a mezi zaléváním byste měli nechat půdu vyschnout. Vezměte na vědomí, že rostlina je citlivá na případné fluoridy ve vodě, ideálně byste ji měli zalévat destilovanou nebo dešťovou vodou.

Kočka a rostliny.
zdroj: pixabay.com

Orchidej

Máte vášeň pro orchideje? Nebojte, můžete je bez obav přidat na seznam rostlin „vhodných“ pro domácí mazlíčky. Na jednu věc si však dejte pozor. Psi i kočky se mohou dostat do problémů se směsí pro květináče, která je často vyrobena z kůry. Třísky nejsou toxické, ale při požití mohou způsobit břišní potíže.

Sloní noha

Bokarnea tlustokmenná je oblíbený „pokojový strom“, který se snadno pěstuje. Tenké a houpající se listy této palmy jsou přitažlivé pro domácí zvířata, zejména kočky, naštěstí ale nejsou jedovaté.  

Gynura

I tato oblíbená pokojová kráska s fialovými a sametově chlupatými listy je pro vaše domácí mazlíčky bezpečná. Čím jasnější jsou světelné podmínky, tím sytější je barva jejích listů. Tyto rostliny rostou velmi rychle, ale upozorňujeme, že jejich životnost je pouze několik let.

Jedním ze způsobů, jak maximalizovat životnost rostliny, je zalévat ji pouze tehdy, když je půda skutečně suchá, což zabraňuje hnilobě kořenů.

Pilea pepřincová

Tato rostlina, která patří do čeledi kopřivovitých, je rovněž bezpečnou volbou pro domácnosti s kočkami a psy. Jejím poznávacím znamením jsou kulaté dužnaté listy zářivě zelené barvy. Ideální je umístit ji v domácnosti na místo, kam dopadá nepřímé světlo, ale přežije i při mírném až slabém osvětlení.

Pokud jde o zálivku, provádějte ji zřídka, ale důkladně. Mezi jednotlivými zálivkami by měla půda vyschnout. Listy rostliny vám naznačí, když jste zalévání příliš dlouho zanedbávali, začnou opadávat.

Zdroj: countryliving.com, bhg.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu