Jak vyčistit vaše semišové boty, aby vypadaly opět jako nové?

Semišové boty jsou v posledních letech velmi oblíbené a právě jaro je jedním z období, kdy mnoho žen rádo nosí kotníčkové semišové boty. Vypadají skvěle k džínům i sukni, ale bohužel jsou často i poněkud náchylné k ušpinění. Když ale víte, jak se o semišové boty starat, vyčistíte je snadno a rychle. Stejný způsob čištění můžete použít i na semišové tašky či další předměty.

Semiš a jeho specifika

Hlavní věc, která odlišuje semiš od jiných materiálů, je, že k jeho čištění by se neměla používat voda. Voda totiž změní vzhled semiše a následkem je, že vypadá jako by změnil barvu. Co tedy k čištění semiše použít? Lehké skvrny na semiši odstraníte kartáčem nebo pomocí gumy na semiš. Na silnější skvrny použijte čistý hadřík s malým množstvím bílého octa nebo lihu.

Kartáčování

Lehce kartáčujte potřísněná místa v jednom směru. Kartáčování v jednom směru pomáhá odstranit povrchovou vrstvu nečistot z vláken. Jakmile budete hotovi, znovu skvrny vykartáčujte pohybem tam a zpět. Kartáčujte také o něco větší silou.

Použití gumy na semiš

Pokud jsou vaše semišové boty ušpiněné více, může se stát, že kartáčování nebude stačit. V tom případě přichází na řadu použití speciální gumy na semiš, kterou koupíte v každé obuvi. Gumou jednoduše skvrny třete. Nebojte se vyvinout tlak, třete tak dlouho, dokud skvrna nezmizí.

„Umytí“ bílým octem

Pokud skvrna nezmizí ani po použití gumy na semiš, je čas vzít si na pomoc „silnější zbraně“. Konkrétně bílý ocet nebo líh a čistý bílý hadřík. Na rozdíl od vody ocet a líh nezanechávají na semiši skvrny. Navlhčeným hadříkem potřete skvrnu a pak nechte místo zcela zaschnout. Po zaschnutí semiš vykartáčujte.

Pánská semišová obuv.
zdroj: pexels.com

Žiletkou proti žmolkům

Semišová tkanina může po nějaké době začít vypadat trochu omšele, začne žmolkovatět. Naštěstí lze její hladký povrch obnovit velmi jednoduše pomocí ostré žiletky. Jemně žiletkou přejeďte po povrchu a na závěr obuv překartáčujte.

„Načechrání“ pomocí kartáče a ochranný sprej

Po všem tom kartáčování, drhnutí a tření může semiš působit trochu matně. To není nic, co by opět nespravila trocha octa nebo lihu. Otřete semiš po celé ploše bílým hadříkem navlhčeným octem nebo alkoholem a poté nechte zcela uschnout. Po zaschnutí látku znovu „načechrejte“ pomocí kartáče. Posledním krokem je ochrana semiše, aby se v budoucnu tolik nešpinil. Aplikace ochranného spreje nejen udrží semiš déle čistý, ale usnadní i jeho čištění v budoucnu.

Bonusové tipy

  • skvrny od vody – v tomto případě skvrnu lehce navlhčete vlhkým kartáčem nebo pomocí rozprašovače. Povrch jemně vykartáčujte kartáčkem a pak přebytečnou vodu vysajte papírovým ručníkem. Nechte přes noc uschnout. Nesnažte se obuv rychle vysušit fénem a vyhněte se sušení na přímém slunečním světle, které může způsobit vyblednutí barvy.
  • olej nebo mastnota – skvrnu posypte kukuřičným škrobem, abyste se pokusili nasáknout olej. Nechte přes noc působit a ráno prášek vykartáčujte.
  • bláto – před čištěním nechte bláto zaschnout. Po zaschnutí byste ho měli být schopni odlomit po kouscích. Menších kousků špíny se zbavte pomocí kartáče.
  • krev – nalijte trochu peroxidu vodíku na papírový ručník nebo vatový tampon a lehce skvrnu potírejte.

Zdroj: bhg.com, cosmopolitan.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu