Jak využít na zahradě rybí hlavy aneb Vánoce se blíží

O tom, že většina zahrádkářů rybí hlavy a další rybí zbytky nevyhazuje, ale používá je na své zahradě k nejrůznějším věcem, jste už asi slyšeli. Pokud i vy byste to o letošních svátcích rádi vyzkoušeli, máme pro vás několik praktických rad. Při správném použití bude totiž rybí hlava pro vaše rostliny tím nejlepším vánočním dárkem. Používat rybí zbytky je ale pro vaši zahradu prospěšné po celý rok.

Proč je rybí hlava pro rostliny užitečná?

Rybí kosti a zbytky jsou totiž podobně jako například vaječné skořápky plné rozmanitých látek, především dusíku, vápníku, fosforu či draslíku, které rostlinám svědčí. Vlastně se jedná o velmi jednoduché přírodní hnojivo, které je snadno stravitelné bakteriemi, žížalami i různými houbami. Tato mikrobiální činnost v okolí kořenů rostlin výrazně prospívá růstu rostlin i tvorbě květů a plodů. Jaké konkrétní výhody vám použití rybí hlavy může přinést?

Větší rajčata

Pokud chcete vypěstovat šťavnatější a větší rajčata, pak vám pomůže přidání rybí hlavy do květináče, ve kterém rajčata pěstujete například na balkoně, či do půdy ve skleníku. Rajčata milují dusík, vápník a fosfor a rybí zbytky jim potřebnou dávku snadno poskytnou.

Barevnější a hezčí růže

Jedním z nejlepších ekologických způsobů, jak zajistit, aby vaše růže lépe kvetly a měly výraznější barvy, je přidat do půdy při výsadbě rybí hlavu. Kromě toho, že má rybí hlava vysoký obsah dusíku, dodá rostlině také vápník, hořčík, síru či sodík, což zajistí bujný růst a nádherné květy.

Sladší kukuřice

Při rozkladu rybích zbytků dochází k rozkladu živin a uvolňování dusíku a minerálů, které kukuřice potřebuje k lepšímu a sladšímu růstu. Pro sladkou kukuřičnou úrodu se doporučuje jedna rybí hlava na každý metr čtvereční, na který kukuřici sázíte.

Větší a krásnější plody

Plodící rostliny potřebují pravidelnou dávku minerálních látek, které přispívají k bohaté úrodě. Rostlinám, jako jsou dýně, okurky, papriky či fazole, hnojivo pomocí rybí hlavy velmi prospívá. Rybí zbytky vložte jednoduše do květináče nebo na zahrádku v době výsadby. Mikroorganismy vykonají svou práci a pomohou rostlinám prospěšné látky co nejlépe využít.

Jak správně rybí hlavy používat?

Existují rozmanité způsoby, co s rybí hlavou a zbytky lze udělat:

  • Rybí hlavy a kosti důkladně omyjte vodou a nechte uschnout na slunci.  Jakmile ztvrdnou, rozemelte je v ručním mlýnku.
  • Celou hlavu můžete také přímo zakopat, aniž byste ji museli sušit nebo rozemlít.
  • Hnojivo bohaté na vápník si vyrobíte tak, že rybí hlavu a několik kostí přimícháte do kompostu.
  • Při používání rybí hlavy se ujistěte, že se řídíte pravidlem „jedna hlava na rostlinu“ nebo se řiďte na záhonech pravidlem „jedna hlava na metr čtvereční půdy“.
  • Ujistěte se, že rybí hlavu a zbytky zahrabáváte dostatečně hluboko, jinak by je kočky či ptáci mohli vyhrabat a poškodit přitom rostliny.

Zdroj: balconygardenweb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu