Plevel se může na zahradě rychle stát nepříjemnou přítěží a soupeřit s vašimi milovanými rostlinami o živiny, vodu i prostor. Mnoho zahrádkářů hledá ekologické alternativy k chemickým herbicidům a jedním z oblíbených přírodních prostředků je ocet. Zabíjí ocet plevel a je to praktické řešení?
Hubení plevele octem
Ano, plevel můžete zničit pomocí octa. Ocet je často označován za přírodní prostředek k hubení plevele, ale jeho účinnost se může lišit v závislosti na okolnostech. Destilovaný bílý ocet odčerpává vlhkost z rostlinných tkání a způsobuje jejich usychání. Pro účinné hubení plevele octem je nutné zvolit vhodný čas a dodržovat správné techniky aplikace.
Obecné rady
Pro aplikaci octa zvolte slunečný den s minimálním větrem. Kombinace tepla a klidného vzduchu zvýší účinnost octa. Vyhněte se postřiku v deštivých dnech, protože za takových podmínek může být ocet méně účinný.
Pro přesnou a kontrolovanou aplikaci použijte lahev s rozprašovačem, který vám umožní zaměřit postřik přímo na listy a bázi plevele. Zajistěte důkladné pokrytí plevele a zároveň buďte opatrní, abyste nepoškodili rostliny v okolí, neboť ocet je neselektivní herbicid, což znamená, že může poškodit jakoukoli rostlinu, které se dotkne, proto jej používejte šetrně a pouze na nežádoucí vegetaci.
Úporný plevel může vyžadovat více ošetření. Sledujte jeho vývoj a v případě potřeby po několika dnech znovu aplikujte octový roztok, abyste dosáhli jeho úplného potlačení. Jaké „recepty“ patří k nejoblíbenějším a nejúčinnějším?
Třísložkový domácí přípravek na hubení plevele
Ve velké nádobě smíchejte jeden šálek soli, jednu polévkovou lžíci saponátu na nádobí a čtyři litry bílého octa. Směs důkladně promíchejte, aby se sůl a saponát dobře zapracovaly do octa.
Roztok přelijte do zahradního postřikovače nebo lahve s rozprašovačem, abyste jej mohli snadno aplikovat. Za suchého počasí aplikujte octový přípravek na hubení plevele přímo na listy a spodní část plevele.
Octový přípravek s citronovou šťávou
V kbelíku smíchejte dva šálky destilovaného octa a tři polévkové lžíce koncentrátu citronové šťávy. Kyselina octová v octu a kyselina citronová v citronové šťávě společně posilují vlastnosti postřiku, které ničí plevel.
Do směsi přidejte 30 mililitrů denaturovaného alkoholu. Alkohol pomáhá narušit ochranný voskový povlak na některých plevelech, čímž se stávají citlivějšími na ostatní složky. Kromě alkoholu přidejte také dvě čajové lžičky saponátu na nádobí, který působí jako povrchově aktivní látka, která pomáhá roztoku přilnout k listům.
V případě potřeby přidejte do směsi lžičku vody, abyste ji mírně zředili. Roztok na hubení plevele opatrně nalijte do plastové lahve s rozprašovačem.
Hubení plevele pomocí octa a jedlé sody
V lahvi s rozprašovačem smíchejte jeden díl jedlé sody a dva díly bílého destilovaného octa. Do lahve dejte nejprve jedlou sodu a poté ocet. Až směs přestane bublat, přidejte do lahvičky malé množství saponátu na nádobí.
Pevně zašroubujte trysku a lahví s rozprašovačem zatřeste, aby se ingredience důkladně promíchaly. Důkladně postříkejte listy plevele.
Ocet jako prevence
Pro preventivní regulaci plevele zvažte aplikaci octového roztoku na potenciální problémové oblasti dříve, než se plevel stihne uchytit. Tento preventivní přístup může pomoci zabránit růstu plevele a udržet zahradu bez tohoto nezvaného hosta.
Zdroj: bhg.com, marthastewart.com