Jaká je nejhorší a nejlepší doba na zalévání?

Zalévání rostlin v nevhodnou dobu může vést k mnoha problémům. Naopak pokud rostliny zaléváte v nejlepší možnou dobu, bude se jim dařit a odvděčí se vám svou krásou i úrodou. Co se tak vyplatí vědět?

Nejhorší čas na zalévání venkovních rostlin

Za nejhorší dobu pro zalévání rostlin se považuje pozdní večer. Riskujete totiž, že listy rostlin zůstanou dlouho vlhké. To může snadno vést k tomu, že rostliny budou náchylnější k některým chorobám. Při zalévání venkovních rostlin je třeba vždy dodržovat jedno pravidlo, a to je zajistit, aby listy uschly před setměním.

Pokud nemáte možnost jiné doby dobu na zalévání rostlin než večer, doporučuje se využívat kapkový zavlažovací systém, který dodává vodu přímo ke kořenům pomalým a kontrolovaným způsobem, nebo konev s dlouhou hubicí, kterou lze namířit přímo na půdu.

Navzdory všeobecnému přesvědčení není poledne považováno za nejhorší dobu pro zalévání rostlin, i když rozhodně ale není ani dobou nejlepší. Zalévání rostlin v poledne není vhodné proto, že teplota dosahuje vrcholu, což způsobí, že se voda dodaná rostlinám odpaří dříve, než jsou kořeny dostatečně nasáklé.

Zalévání pokojové rostliny.
zdroj: unsplash.com

Nejlepší čas na zalévání venkovních rostlin

Přemýšleli jste někdy o tom, proč zemědělci vstávají tak brzy ráno, aby se postarali o své plodiny? Brzké ráno, kdy není zbytečně teplo ani větrno, je obecně považováno za nejvhodnější okamžik na zalévání venkovních rostlin. Pokud vás zajímají konkrétní hodiny, nejlepší dobou pro zalévání zahrady je od pěti do devíti hodin ráno.

Další vhodnou dobou pro zalévání je pozdní odpoledne, kdy už slunce příliš nepálí. Vhodné je ale věnovat pozornost tomu, aby voda směřovala především na půdu, ne na listy rostlin.

Zalévání pokojových rostlin

Při zalévání pokojových rostlin ustupují do pozadí faktory jako sluneční světlo a vítr. I tak se ale za nejvhodnější dobu pro jejich zalévání obecně považuje ráno. Ranní zalití rostlinu osvěží a vyživí a pomůže jí lépe provádět proces fotosyntézy.

Zapomenout byste ale neměli ani na to, že zalévání pokojových rostlin do značné míry závisí na druhu rostliny. Některé rostliny vyžadují pravidelnou zálivku, jiné si vystačí s mnohem menším množstvím vody. Potřebu zálivky ovlivňuje také velikost květináče, typ půdy a množství světla, které dostávají.

Zdroj: planthouseaesthetic.com, keepyourplantsalive.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu