Jaké jsou ceny elektřiny za 1 kWh a ke komu se vyplatí přejít?

Ceny na trhu s energiemi zažívaly v posledním roce divokou jízdu. V současné době už se sice relativně ustálily, řada lidí ale nemá o cenách přehled a možná právě i ty nemálo přeplácíte, i když byste nemuseli. Srovnali jsme pro vás proto typickou situaci a poradíme vám, u koho můžete nejvíc ušetřit na ceně elektřiny za 1 kWh.

Srovnání jsme prováděli pro menší dům v novostavbě, kde bydlí tří až čtyřčlenná rodina na ploše mezi 51-100 m2. Elektřinu používá pro svícení, ohřev vody, ale i vytápění celého domu. To je častá modelová situace, která však samozřejmě nesedí na každého. Abyste zhodnotili svoji konkrétní situaci, doporučujeme učinit si vlastní srovnání na Kalkulátor.cz.

Nejlevnější

Jako nejlevnější dodavatel ze srovnání vychází Dobrá Energie, který nepatří k největším, ale určitě k těm cenově nejvýhodnějším. Při smlouvě a fixaci na 12 měsíců nabízí cenu za 1 kWh ve výši 3,799 Kč v nízkém tarifu a 3,999 Kčve vysokém tarifu. K tomu má 130 Kč měsíční poplatek.

Dále se ve srovnání ukazuje jako nejvýhodnější Centropol. Ten už je na rozdíl od předchozího dodavatele větším a známějším a svým zákazníkům nabízí při smlouvě a fixaci na 12 měsíců cenu 3,942 Kč při nízkém tarifu a 4,038 Kč při vysokém tarifu. Ušetříte u něj na měsíčním poplatku, který činí 95 Kč.

Třetí nejvýhodnější nabídkou pro tuto situaci je také Centropol se smlouvou na dobu neurčitou a bez fixace, kde se dostanete na cenu 4,213 Kč za nízký a 4,315 Kč za vysoký tarif s měsíčním poplatkem 97 Kč. Následuje pak MND, kde se smlouvou na dobu neurčitou a bez fixace dosáhnete ceny 4,195 Kč, respektive 4,373 Kč podle druhu tarifu s měsíčním poplatkem 130 Kč.

Nejdražší

Naopak nejhůře ze srovnání vychází innogy s cenami 12,169 Kč za nízký i vysoký tarif a poplatkem 99 Kč při smlouvě i fixaci na 15 měsíců. Tento dodavatel je ve srovnání také druhý odspoda, a to při smlouvě na dobu neurčitou a bez fixace ceny, kdy se oba tarify pohybuji okolo 8,993 Kč. Za innogy následuje PRE a ČEZ.

Shrnutí

Nezapomeňte, že ceny jsou pouze odhadem přibližné spotřeby s celoročním rovnoměrným odběrem pro danou modelovou situaci. Máte-li u sebe fakturu od svého stávajícího dodavatele, můžete si na Kalkulátor.cz spočítat přesnou úsporu. Ceny u různých poskytovatelů se celkem zásadně liší, takže jen pouhým přechodem k levnější konkurenci můžete ušetřit až desítky tisíc korun ročně!

Autor: redakce BydlimeChytre.cz
zavřít reklamu