Jaké jsou nejčastější příčiny domácích požárů a jak jim účinně a snadno předcházet?

Náhodný požár, jehož vznik nikdo nečeká, se může nekontrolovatelně rozšířit během několika málo minut. Výsledkem může být poničený či zničený domov. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že naše byty a domy jsou plné předmětů a materiálů, které mohou za vhodných podmínek velmi snadno hořet. Skvělým pomocníkem je tak mít doma malý univerzální hasicí přístroj ve spreji, kterým případný požár uhasíte hned v zárodku.

Požáry související s vařením

Jedněmi z nejčastějších jsou požáry, které vznikají v souvislosti s vařením a přípravou potravin obecně. Spouštěčem je většinou přehřátý tuk na sporáku nebo v troubě. Tuk je vysoce hořlavý, a když se dostatečně zahřeje, může se samovolně vznítit, a to i bez přímého kontaktu s plamenem. Z tohoto důvodu by tak mělo být samozřejmostí nikdy nenechávat kuchyň, ve které vaříte, bez dozoru. Většina požárů v kuchyni vzniká totiž právě proto, že daná osoba na chvilku odešla a nechala jídlo vařit bez dozoru, nebo v blízkosti ohně nechala položenou utěrku a podobně.

Požáry související s kuchyňskými či topnými spotřebiči

Zdrojem požárů mohou být také různé kuchyňské spotřebiče, jako jsou topinkovače či elektrické rošty. Nikdy nenechávejte tyto spotřebiče bez dozoru a před jejich uložením se ujistěte, že jsou na dotek chladné. Topinkovače je třeba též pravidelně čistit od drobků, které by se mohly vznítit, pokud se nahromadí uvnitř spotřebiče.

zdroj: pixabay.com

V sezóně venkovního vaření mohou být zdrojem požáru také grily ponechané bez dozoru na  terase, balkoně či zahradě. Například rozžhavený gril vedle dřevěného plotu může snadno způsobit požár a je známo, že grily mohou zapálit i vnější obložení stěn domu. Malé požáry grilu lze většinou uhasit udušením kovovým víkem, případně též posypáním jedlou sodou nebo solí. V žádném případě hořící tuk nehaste vodou, celou situaci tím jen zhoršíte. V zimních měsících představují riziko též nejrůznější domácí ohřívače ponechané v přílišné blízkosti textilií a jiných hořlavých předmětů. Požáry mohu vzniknout též od kamen, krbů či karem.

Požáry související s elektrickým proudem

Různé typy elektrických závad na rozvodech způsobují každoročně rovněž nezanedbatelné množství požárů a materiálních škod. Nejčastěji k elektrickým požárům dochází v důsledku zkratů, které způsobí jiskření, od něhož se vznítí okolní stavební materiály, nebo z obvodů, které jsou přetížené proudem, což způsobí přehřátí vodičů. Především pokud bydlíte ve starších domech, je vhodné nechat si elektroinstalaci pravidelně kontrolovat odborníkem.

zdroj: pixabay.com

Požáry související s kouřením a svíčkami

Nedopalky cigaret či cigaretový popel, který dopadne na koberec, přikrývku či další hořlavé materiály jsou též poměrně častou příčinou domácích požárů. Navíc jsou tyto požáry často spojené i s vážnými zraněními nebo dokonce úmrtím, neboť obvykle vzplanou v době, když osoby spí.

Stejně nebezpečné jako cigarety jsou také svíčky, sirky či zapalovače, posledně jmenované především pokud jsou ponechány bez dozoru na místě, kam dosáhnou děti. Vánoce a Silvestr jsou obecně spojeny s požáry způsobenými svíčkami. Opět je problémem zejména to, že lidé je nechávají hořet bez dozoru. Když svíčka dohoří nebo náhodou spadne ze svícnu, neštěstí je na světě. Samostatnou kapitolou jsou poté požáry způsobené vánočními stromečky.

Zdroj: firstalert.com, 24restore.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu