Jakou pracovní desku vybrat ke kuchyňské lince a co na stěnu za ní?

Při výběru vhodné pracovní desky pro kuchyňskou linku, stejně jako pro úpravu stěny za ní, máte možnost výběru z několika základních materiálů. Jaké jsou jejich přednosti a nedostatky?

Dřevo je tradice

Zejména rustikálním kuchyním sluší klasická dřevěná pracovní deska. Dřevo umí vnést do interiéru útulno, pocit tepla a krásu své povrchové struktury. Na výrobu pracovních desek se obvykle používají tvrdé dřeviny, například ořech, buk, dub a javor. Desky se lepí z hranolů masivního dřeva, tak se deska vlivem vlhkosti nezkroutí. Její povrch pak může být ošetřen lakem nebo olejem. Cena za metr se liší podle typu dřeva od 1.500 až 5.000 Kč. Deska vyžaduje pravidelné čištění a ošetření speciálními oleji, které prodlouží její životnost.

Odolný kámen

Kámen je určitě odolnějším materiálem než dřevo. Kromě tvrdosti má i další výhod – nevsakují se do něj tekutiny a dobře snáší i chemikálie na čištění. Nejčastěji používaným přírodním kamenem je žula a mramor, které na trhu seženete v mnoha barvách. Desky z kamene jsou elegantní a stylové, ale musíte počítat s vyšší cenou. Ta se orientačně pohybuje okolo 8.000 Kč za metr.

Možnou variantou je takzvaný umělý kámen. Ten se vyrábí ze směsi přírodních materiálů, pryskyřice a barevných pigmentů. Je pružnější než kámen, vysoce odolný vůči poškrábání a pokládka se provádí beze spár. Nesvědčí mu ale příliš vysoká teplota.

Keramika je v módě

Moderním materiálem je keramika, která svým jednoduchým vzhledem vynikne především v moderních kuchyních. Keramické pracovní desky jsou též odolné proti vodě, chemikáliím, mastnotě i poškrábání. Můžete na ně navíc odložit i horký hrnec, vydrží teploty až do 800°C. nevýhodou může být relativní křehkost a vysoká pořizovací cena, která převyšuje přírodní materiály.

Oblíbené lamino

Pracovní kuchyňské desky jsou laminované. Vyrábějí se z dřevotřísky a mají poměrně nízké pořizovací náklady, jsou trvanlivé a snadno se udržují. Seženete snad jakýkoli dekor, který si přejete. K deskám je potřeba dokoupit hrany a krycí lišty. Na údržbu vám stačí papírové utěrky, hadřík či houbička, vhodné je desku po čištění utřít dosucha. Desky jsou odolné vůči vlhkosti, ale škodí jim vysoké teploty.

Vyberte si „záda“

Praktická a estetická by měla být i plocha za linkou, která chrání stěnu před mastnotou a jinými nečistotami. Tradičním řešením býval obklad, dnes už máte na výběr z mnoha jiných možností. Používají se laminované desky, keramický obklad nebo betonová stěrka. Keramický obklad je odolný a dostupný, snadno se udržuje a existuje v mnoha dekorech a provedení.

Skleněné panely jsou z tvrzeného skla a jsou vysoce odolné vůči nárazům i teplu, snadno se udržují a téměř nestárnou. Můžete si vybrat jakýkoli motiv, kterým bude sklo zdobeno, a tak bude vaše kuchyně skutečně jedinečná. Laminované desky zase umožňují mít celou kuchyň ve stejném dekoru. Takové kuchyně pak působí elegantně, čistě a minimalisticky.

Nicméně v dnešní době vedou laminátové desky, které spojují pěkný design s příjemnou cenou.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu