Jaký je vliv moderních technologií na domácí násilí? Dá se takovému chování nějakým způsobem zabránit?

Určitě sami dobře víte, že obliba chytrých domů neustále stoupá. V nich se nachází nejenom mnoho senzorů pohybu, kamer v pokojích nebo dokonce v ledničce. Samozřejmostí jsou čidla upozorňující na otevřená okna nebo dveře. V kombinaci s tablety a chytrými mobilními telefony pak vytvoří vcelku komplexní virtuální prostředí. Je to však opravdu ideální prostředí pro život?

Jsou tyto vychytávky užitečné?

Ve šťastném a fungujícím partnerství samozřejmě nemá ani jeden z partnerů důvod, dělat své polovičce naschvály. Naopak můžete naplno využít dobrého potenciálu moderních technologií, které máte k dispozici. Můžete lokalizovat svou polohu v okamžiku, kdy se jeden druhému ztratíte v obchodním centru nebo můžete na dálku otevírat bránu, aby váš partner nemusel při příjezdu vylézat z auta.

Domácí násilí v moderní podobě

Bohužel všechny moderních technologie se dají použít správným nebo špatným způsobem. Právě díky nim pak může dojít k tomu, že dominantní partner jich začne zneužívat a začne kontrolovat život své polovičky. Vcelku snadno vám pak začne diktovat, co budete jíst, kam budete chodit nebo co doma budete dělat. Klidně vás pak může obvinit i z nadměrné spotřeby elektrické energie.

Jak jsou chytré aplikace programovány?

Někteří experti na bezpečnost si dokonce myslí, že jsou chytré aplikace a senzory speciálně konstruované k tomu, aby se s jejich pomocí dal někdo ovládat. To je naprosto šokující zjištění. Pravdou ovšem je, že programátoři vyvíjejí aplikaci s dobrými úmysly, ale dnes se vždy najde někdo, kdo toho sprostě využije. Cokoliv připojené k internetu totiž může být zneužito proti vám, takže se můžete snadno stát obětí domácího násilí.

Zažít domácí násilí je opravdu něco nepředstavitelného. Jakmile začnete podobné chování pozorovat ve svém okolí, neváhejte se obrátit na policii. Samozřejmě si dávejte pozor i na to, co dáváte na internet.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu