Jednoduché vychytávky, se kterými bude vaše jarní zahradničení snazší a efektivnější

Jarní měsíce jsou pro zahrádkáře těmi nejkrásnějšími, ale často též nejnáročnějšími z celého roku. Po zimě je třeba vše připravit, uklidit a zároveň je třeba věnovat nemalé množství času semínkům a sazeničkám. Do toho přidejte potíže se škůdci, plevelem či rozmary počasí a o „zábavu“ je postaráno. Doufáme, že naše níže uvedené rady vám vaše zahradničení alespoň částečně usnadní a zpříjemní.

Chraňte semínka pomocí starých okenních sítí

Sejete některá semínka rovnou do záhonku? V tom případě jste si jistě již všimli, že tato vaše činnost často neunikne pozornému ptačímu zraku. Nezvaní hosté pak v době vaší nepřítomnosti mohou způsobit značnou pohromu.

Chcete-li semena ochránit, umístěte přes záhon se semeny starou okenní síť s rámem nebo i bez něj. Síť zajistěte tak, že ji ve všech čtyřech rozích zatížíte kameny, cihlami nebo jinými těžkými předměty. Jakmile semena vyklíčí, síť odstraňte, aby nebránila semenáčkům v růstu.

Vyrobte si vlastní biologicky odbouratelné květináče na semínka

Vyrobte si bez nákladů biologicky rozložitelné květináče pro startování semen pomocí ruliček od toaletního papíru a papírových utěrek, případně též z papírových kartonů od vajec. Ruličky nebo kartony od vajec položte na vodotěsný tác a naplňte je směsí na květináče. Semínka zasaďte a často zalévejte, protože substrát je vystaven vzduchu, a proto velmi rychle vysychá.

Jakmile jsou sazenice připraveny k přesazení, zasaďte je do záhonku i s papírovými tubusy. Dbejte na to, aby žádná část ruličky nevyčnívala z půdy, jinak by rostlině odváděla vlhkost.

Přeměňte skladovací kontejner na skleník

Z obdélníkového průhledného plastového kontejneru se západkovým víkem se může stát skvělý skleník. Vyberte si dostatečně velký kontejner, aby se do něj vešly nádoby se sazenicemi, a na každé straně vyvrtejte několik otvorů pro větrání. Na víko umístěte květináče na sazenice a na ně kontejner. Zaklapněte západku, aby ji vítr neodfoukl.

Při vyšších denních teplotách nechte horní část šikmo, aby se vnitřek „skleníku“ příliš nezahříval. Když sazenice dosáhnou horní části víka nádoby, odstraňte ji, abyste jim nebránili v růstu.

Použijte špejle na grilování jako značky řádků

Pro výsadbu zeleniny není třeba kupovat speciální řádkové značky. Stejně dobře poslouží dřevěné nebo bambusové grilovací špejle, které se prodávají v sáčcích po mnoha desítkách kusů a jsou biologicky odbouratelné.

Špejle zapíchněte do půdy asi do jedné třetiny. Chcete-li řádek označit, udělejte hluboký otvor do korku od vína a zasuňte do něj horní část špejle. Na korek napište permanentním fixem vše, co potřebujete.

Ochrana mladých sazenic pomocí trubek

I když své sazenice řádně otužíte, vystavit je na zahradě nepřetržitě povětrnostním vlivům může být pro křehké rostlinky náročné. Chcete-li rostlinám poskytnout určitou ochranu před sluncem a větrem, než se ujmou, rozřízněte PVC trubku na kratší části a jednotlivé části trubky pak umístěte kolem každé sazenice. Trubku jemně zatlačte do půdy, aby se nepřevrátila.

Nevhodné vázání rostlin rajčat.
zdroj: unsplash.com

Umístění kartonů kolem rajčat

Kořeny rajčat jsou blízko povrchu, a tak čím více kolem nich plejete, tím je pravděpodobnější, že se kořeny poraní. Přikrytí půdy kolem rostlin rajčat velkými kusy lepeného kartonu udrží prakticky všechen plevel mimo. Navíc udrží i půdní vlhkost.

Karton položte na půdu a vyřízněte otvor v místě, kam chcete rajče zasadit. Průměr otvoru závisí na velikosti sazenice. Následně karton zajistěte kameny, cihlami a podobně. Rajčata zalévejte u základny skrz otvor.

Vyrobte si pružné vazby k rostlinám

Stará trička, nylonové silonky nebo jakákoli jiná pružná látka jsou nejlepšími úvazy k rostlinám, protože jsou pružné, měkké a neřežou do rostliny. Omotejte pruh kolem stonku, překřižte ho a volně přivažte k opoře. Tato osmičková vazba snižuje možnost, že se stonek a opora o sebe budou třít. Vazbu nedělejte příliš pevnou, aby se rostlina mohla pohybovat a růst.

Látku ustřihněte na požadovanou délku. Šířka závisí na tom, jak pevný potřebujete úvaz. Vazba, která se používá k připevnění rajčete ke kůlu, musí udržet značnou hmotnost, takže musí být širší než tenká vazba, která se používá k vedení vinné révy nebo popínavé růže k mříži.

Natřete rukojeti nářadí neonovou barvou

Při práci na zahradě snadno ztratíte přehled o drobném ručním nářadí, jako jsou například zahradnické nůžky. Natřete rukojeti neonovou žlutou, zelenou nebo oranžovou barvou. Takto mnohem více vyniknou a snáze je najdete.

Zajistěte nově vysazené keře a stromy pomocí kamenů

Po zasazení stromu nebo keře umístěte kolem základny tři velké a těžké kameny, asi dva až tři centimetry od kmene. Dbejte na to, aby se kameny kmene nedotýkaly. Váha kamenů stabilizuje kořeny, takže se stromek či keř při kývání ve větru nevyvrátí.

Zdroj: bhg.com, balconygardenweb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu