Kde vzít na bydlení?

Když chce mít člověk svou vlastní střechu nad hlavou, musí si ji pochopitelně koupit. To není něco, co by se u nás dostávalo jenom tak darem.

Člověk není hlemýžděm či želvou, a proto se rodí bez vlastního bydlení. Žije sice obvykle u rodičů, ale to je obvykle jenom dočasná záležitost, takové bydlení se opouští, když je dětství minulostí.

Ovšem člověk nemůže jenom tak vyletět z rodného hnízda. Nejprve si totiž musí pořídit svou vlastní střechu nad hlavou, místo, kde bude žít svůj vlastní život. A (nejen) mladý člověk si takové vlastní bydlení jen tak nesežene. Nabídek by tu sice bylo určitě dost, jenže u těch uspěje jenom ten, kdo má k dispozici skutečně velké peníze. Nemovitosti jsou drahé a vesměs citelně přesahují možnosti těch, kteří by si rádi nějakou koupili.

A proto lidé nejednou bydlí někde v podnájmu, než se na vlastní bydlení zmůžou, než si na toto našetří. Jenže i takové nájmy jsou drahé, a ten, kdo je platí, si tak vlastně významně komplikuje svoje naděje na to, že dá někdy dohromady peníze na koupi svého vlastního bydlení.

Daleko ideálnějším řešením tak je vzít si půjčku a koupit si vlastní bydlení hned, s tím, že se ona půjčka postupně splatí. Tím je totiž mimo jiné zaručeno i to, že člověka nepoškodí setrvalý růst cen nemovitostí, který by mohl vést často i k tomu, že by navzdory šetření bylo takové bydlení pro člověka čím dál nedostupnější, namísto aby se k němu tento postupně blížil.

Dnes už se u nás nabízí půjčka na koupi i hypotéka na rekonstrukci, i družstevní byt hypotéka od nebankovní společnosti financovat může. Stačí si o ni zažádat, zaručit se zástavou nemovitosti, splnit minimum podmínek a hypotéka na bydlení zajistí, že má člověk kde žít. Zvolený objekt se touto hypotékou jednoduše zaplatí, a pak už stačí se jenom s poskytovatelem takovéto půjčky vyrovnat, a to snadno po zvladatelných splátkách rozložených do dlouhého časového období.

A to je obvykle daleko výhodnější než putovat z podnájmu do podnájmu nebo usilovně spořit v naději, že se snad jednou dají dostatečné peníze dohromady.

Autor: redakce BydlimeChytre.cz
zavřít reklamu