Kdy jste naposledy prali váš polštář aneb ke zdravému spánku nestačí jen čisté povlečení

Ložní prádlo, tedy prostěradlo a povlečení, většinou pereme pravidelně. Jiná situace se ale často týká našich polštářů, tedy místa, do kterého každý večer na několik hodin zabořujeme náš obličej a čerpáme energii na nový den. Myslíte si, že stačí věnovat pozornost pouze povlaku na polštáři? Mýlíte se. Povlečení totiž nezabrání průniku nejrůznějších nečistot a mikroorganismů dovnitř polštáře. Naše polštáře jsou tak často plné nejrůznějších bakterií, roztočů, prachu, plísní, odumřelých kožních buněk a alergenů.

Věnujte pozornost materiálům

Všeobecně se má za to, že polštáře by se měly prát každé tři až čtyři měsíce a jednou za dva roky je vhodné polštář kompletně vyměnit. Než polštáře vložíte do pračky, podívejte se na visačku, jak by se měly správně čistit. Ne všechny je totiž vhodné prát v pračce.

Polštáře se syntetickou náplní lze bez problémů prát až na 60 °C. Péřové polštáře je možné prát pouze na teplotu 30 °C, nebo je můžete odnést do čistírny. Anatomické polštáře vyrobené z paměťové pěny je lepší prát v ruce, případně je též možné svěřit je čistírně.

Obecné rady pro praní polštářů

Polštáře perte vždy samostatně a používejte šetrný prací prostředek, ideálně bez vůně. Na peří existují speciální prací prostředky. Před vložením do pračky z polštáře vytlačte co nejvíce vzduchu. Pokud váš polštář nepříjemně zapáchá, přidejte do praní půl šálku jedlé sody. Pokud je polštář zatuchlý, či dokonce plesnivý, přidejte k pracímu cyklu trochu octa.

Po vyprání polštáře odstřeďte, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Odstraněním přebytečné vlhkosti pomůžete omezit růst plísní a vznik nepříjemných pachů, používejte ale cyklus s nízkými otáčkami. Následně je vhodné dát polštář usušit do sušičky s dvěma míčky. Lepší je zvolit poměrně nízkou teplotu a pustit sušičku na několik cyklů než použít jen jeden cyklus o vyšší teplotě.

Zdroj: cleanmyspace.com, goodhousekeeping.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu