S nabídkou pomůcek a semínek k pěstování různých klíčků a mikrobylinek se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Dopřejte si pořádnou dávku vitaminů i vy – s naším návodem budete vědět, jak na to během chvíle.
Jak na pěstování mikrobylinek a klíčků
Mikrobylinky a klíčky můžete pěstovat na okenních parapetech v průběhu celého roku, sklízet je pak můžete v běžných podmínkách již po třech dnech. To platí zejména u rychle klíčících druhů, kam patří ředkvičky, hrášek nebo hořčice. Jediné, co pro to musíte udělat, je vysít semínka do misky, pravidelně je zalévat – a nakonec si užívat jejich úrodu. Semínka můžete klíčit kdekoliv u vás doma. Je jen na vás, zda to bude na okenním parapetu nebo na kuchyňské lince.
Klíčky se pěstují v miskách nebo sklenicích, které jsou vyráběny pro tyto účely, případně si můžete podobné nádobky udělat sami. Mikrobylinky se naopak pěstují v nízké vrstvě substrátu, takže vám budou stačit ploché misky, které máte v kuchyni, případně misky, které jsou určeny po květináče. Některé klíčky můžete pěstovat i na vrstvě vlhké vaty – například řeřichu.
Čtěte také: Daniela (29): Rozzářila jsem domov jarními dekoracemi. Použila jsem květiny i drobné detaily
I když můžete semínka nechat klíčky také v běžných miskách, je ideální pořídit si speciální misku nebo sklenici na to určenou. Díky perforovaným vrstvám můžete semínka snadno proplachovat, přebytečná voda odteče pryč, takže se eliminuje riziko zahnívání semen.
Proč pěstovat klíčky?
Klíčky lze označovat za rostliny v nejranějším stadiu jejich vývoje – mají tenké a jemné kořínky a první lístky, které ze semene pocházejí. Jsou výživné, obsahují spoustu vitaminů, bílkovin, minerálních látek, vlákniny a sacharidů. Koupit si můžete buď jednotlivá semena, seženete však i směsi, které vám zaručí pestrost.
Nepřehlédněte: Spokojený spánek: Co do vaší ložnice rozhodně nepatří?
Pro klíčení semen je potřeba zajistit vodu, teplo a světlo, to však není podmínkou – lístky však budou zelenější. Semena je třeba pravidelně proplachovat, aby nevyschla, ale také aby se na nich nemnožily nechtěné bakterie a plísně. Po vyklíčení klíčky konzumujte, nebo je můžete krátce skladovat v lednici.
Jak na snadné pěstování klíčků
Semena, které necháte klíčit, namočte ideálně na 8 hodin do vody. Vodu poté vylijte a semena důkladně propláchněte. Nahusto je rozsypte v jedné vrstvě do nakličovací misky. Každý den je pak jednou nebo dvakrát oplachujte čistou vodou – tu přebytečnou nechte odtéct. Semena nemohou plavat ve vodě, musí však být neustále vlhká. Sklízet můžete po dvou až třech dnech, kdy se objeví bílé kořínky. Pokud chcete klíčky se zelenými lístky, počkejte ještě pár dní.
Jaká semena můžete nechat klíčit?
- Zelený hrášek
- Lucerka
- Ředkvička
- Fazolka adzuki
- Čočka
- Slunečnice
- Rukola
- Hrášek cukrový
- Pískavice řecké seno
- Hořčice
- Zelí
- Cizrna
- Mungo fazole
- Jetel luční