Kočka domácí: Kolik pohybu potřebuje a jak jí ho co nejlépe poskytnout?

Zdá se to být samozřejmé, ale bohužel často tomu tak není. Ano, i kočky potřebují pohyb. Stejně jako u lidí může mít příliš pasivní způsob života negativní dopady na jejich fyzické i duševní zdraví. Určení toho, kolik pohybu vaše kočka skutečně potřebuje, není zcela snadné a závisí na mnoha faktorech. Jaké množství fyzické aktivity potřebuje vaše kočka? A jak jí s dostatkem pohybu můžete pomoci?

Není kočka jako kočka

Kočky obecně potřebují přibližně 30 minut pohybu denně, aby byly zdravé a šťastné. To se však může lišit v závislosti na věku, plemeni, životním stylu a individuální osobnosti kočky. Některé kočky se mohou spokojit s krátkými aktivitami, zatímco jiné mohou potřebovat intenzivnější hraní, nebo dokonce „strukturované cvičení“.

Koťata obvykle podřimují okolo 18 až 22 hodin denně. Když jsou ale vzhůru, mají tendenci být velmi aktivní. Většina koťat má vysokou hladinu energie a potřebuje každý den hodinu nebo více pohybu. Dobrou zprávou je, že pokud kotěti poskytnete dostatek hraček, bude si pravděpodobně hrát natolik, aby získalo potřebný pohyb.

Samozřejmostí též je, že kočky, které mají přístup ven, mají obvykle více pohybu než kočky chované pouze doma. Vaše kočka žijící v bytě ale může získat potřebný pohyb prostřednictvím „obohacení“ prostředí, i když máte doma k dispozici omezený prostor.

Význam pohybu pro kočky

Pravidelný pohyb je důležitou součástí zdravého životního stylu koček, pomáhá je udržovat v dobré fyzické i psychické kondici a podporuje jejich celkovou pohodu.

Podporování pohybu může také pomoci předcházet problémům s chováním, jako je destruktivní žvýkání a škrábání. Poskytněte své kočce příležitosti k fyzickému pohybu i mentální stimulaci prostřednictvím hraček, škrabadel a interaktivních her.

Fyzické výhody

Pravidelný pohyb pomáhá kočkám spalovat kalorie a udržovat si zdravou váhu. To může pomoci předcházet obezitě a snižovat riziko zdravotních problémů, jako je cukrovka a artritida.

Fyzická aktivita navíc pomáhá udržovat a budovat svalový tonus a sílu koček. To může být důležité zejména pro starší kočky, které mohou být náchylnější k úbytku svalů a slabosti.

Psychické výhody

Cvičení poskytuje kočkám duševní stimulaci a pomáhá předcházet nudě, úzkosti a depresi, které mohou vést k destruktivnímu chování a dalším problémům.

Hraní s interaktivními hračkami může pomoci udržet kočky duševně bystré a zaměstnané. Pravidelné hraní a aktivita mohou pomoci snížit stres a úzkost, předcházet problémům s chováním a podporovat sociální interakci s lidmi a ostatními domácími zvířaty.

Nápady na „cvičení pro kočky“

Nalezení nejlepších možností pro vaši kočku spočívá v tom, že víte, co vaši kočku baví. Některé kočky tráví čas samostatnou hrou, zatímco jiné si spíše hrají, když hru iniciuje člověk. Kočky bývají nejaktivnější za soumraku a za svítání, to jsou skvělé časy pro zahájení hry s vaší kočičkou.

Kočka si hraje se svou paničkou.
zdroj: unsplash.com

Interaktivní hračky pro kočky

Interaktivní hračky pro kočky, jako jsou potravinové hlavolamy a hračky na baterie, umožňují vaší kočce hrát si bez přítomnosti člověka. Některé kočky se budou s hračkami, jako jsou kočičí myši nebo míčky, prát. Jiné ztratí zájem, pokud nemohou s hračkou komunikovat.

Některé interaktivní hračky dávkují krmivo nebo mají přihrádky pro ukrytí pamlsků, což je skvělé pro kočky motivované jídlem. Pokud kočička potřebuje shodit nějaké to kilo, používejte v těchto hračkách nízkokalorické pamlsky schválené veterinářem nebo zvažte jejich použití v době jídla.

Mnoho koček se téměř zblázní, když člověk vytáhne ptáčka na tyčce nebo dráždidlo s peřím. Skvělou vlastností tohoto typu hry je, že posiluje pouto mezi vámi a vaší kočkou.

Stromy pro kočky a škrabadla

Kočičí stromy poskytují kočkám dobrodružství podobné venkovnímu v bezpečí interiéru. Mohou na nich šplhat, škrábat, lenošit i protahovat se. Je to také skvělý způsob socializace více koček.

Škrabadla a rohože poskytují kočkám možnost protahovat se, udržovat si zdravé drápky a cvičit tlapky. I když nám to jako cvičení nepřipadá, používání škrabadla je něco jako kočičí jóga.

Cvičební kolečka

Cvičební kolečka vypadají trochu jako obří kolečka pro křečky. Pokud vaše kočička ráda běhá a vy nemáte dostatek prostoru, může být cvičební kolečko docela obohacující.

Ostatní domácí zvířata v domácnosti mohou být pro vaši kočku vhodnými spoluhráči, pokud spolu všichni vycházejí. Společník na hraní však nenahradí obohacení prostředí či čas strávený s člověkem. Bez ohledu na to, kolik máte domácích zvířat, každé z nich potřebuje individuální pozornost a také hračky a vybavení, které odpovídají jeho osobnosti.

Potřebují kočky žijící v bytě každodenní venčení?

Denní procházky mohou kočkám určitě prospět, ale nejsou nutné pro všechny kočky. Pokud je vaše kočka vycvičena k používání vodítka a postroje, je každodenní venčení vynikajícím způsobem, jak jí poskytnout pohyb a duševní stimulaci.

Jak poznám, zda má moje kočka dostatek pohybu?

U kočky, která nemá dostatek pohybu, se mohou objevit problémy s chováním, včetně destruktivního žvýkání, škrábání a vyměšování mimo záchod. Může také přibírat na váze nebo ztrácet svalovou hmotu. Požadavky na cvičení se u jednotlivých koček liší, proto se poraďte se svým veterinárním lékařem o individuálních potřebách vaší kočky.

Co když si moje kočka nechce hrát?

Některé kočky si hrají méně než jiné, to je v pořádku. Možná budete muset vyzkoušet několik různých typů hraček a her, abyste zjistili, zda se vaší kočce nějaká líbí. Pokud je vaše kočka motivovaná jídlem, zkuste interaktivní hračky s dávkovačem jídla nebo hlavolamy s jídlem.

Jestliže však vaše kočka na hru nereaguje, poraďte se s veterinářem. Kočky umí skvěle skrývat bolest. Příčinou nezájmu o hru tak může být například artritida, která je u koček velmi častá. Nechte svou kočku vyšetřit a zjistěte, zda důvodem jejího odporu ke hře není bolest.

Zdroj: veterinarypracticenews.com, animalwellnessmagazine.com, wagwalking.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu