Kočka vs. kocour: Koho je „lepší“ si pořídit? Pohlaví může hrát menší roli, než byste čekali

Představte si, že jste na návštěvě v místním útulku a najednou se na vás dívají dva páry modrých očí. Jeden patří krásnému kocourkovi a druhý roztomilé kočičce. Koho si přinesete domů? Předně je třeba si uvědomit, že kočičí osobnost je ovlivněna mnoha faktory, pohlaví je jen jedním z nich. Lepší než věřit zažitým stereotypům o kocourech a kočkách je zajímat se o „historii“ zvířete, jeho temperament a socializaci.

Kocouři se více toulají

Jedním z rozšířených názorů je ten, že kocouři chtějí chodit více ven. Částečně je to pravda. Pokud kocour není kastrovaný a ucítí v blízkosti kočku, je pravděpodobnější, že se bude toulat venku. Kočičí samci mají venkovní teritoria téměř třikrát větší než kočičí samice.

Když se ale vyloučí reprodukce, například když je kocour kastrovaný, je touha po pobytu venku založena spíše na životní historii a zkušenostech než na pohlaví.

Kočky jsou agresivnější

Ano, nekastrované kočky bývají agresivnější než kastrované kočky a kastrovaní kocouři. Neznamená to ale, že jsou nutně agresivnější vůči lidem.

Agresivitu koček totiž neovlivňuje jen pohlaví či kastrace, ale také to, zda daná kočka žije v domácnosti s jednou nebo více kočkami, plemeno kočky, genetika, věk či zdravotní stav.

Nejmazlivějším a nejméně agresivním plemenem koček jsou podle výzkumů bez ohledu na pohlaví údajně ragdollové.

Kocouři jsou hravější, kočky nezávislejší

Mnoho majitelů koček tvrdí, že jejich kocouři jsou aktivnější než jejich kočičí protějšky. Nicméně potřeba pohybu a adrenalinu se netýká výhradně kocourů. Většina koček bez ohledu na pohlaví totiž potřebuje více stimulace, než jaké se jim dostává.

Pokud vás zajímá, zda mají kocouři větší pravděpodobnost, že si vytvoří vazbu se svými zvířecími rodiči, výzkumy nezjistily žádné rozdíly mezi pohlavími. Ukazuje se ale, že přítulnost se zvyšuje s věkem zvířete.

Kočky neznačkují

Ačkoli se značkování teritoria spojuje především s nekastrovanými kocoury, „nekastrované kočky v říji“ mohou také značkovat. Kočky si značkují teritorium třením o předměty i lidi, aby zanechaly feromony pro kocoury. Nicméně nekastrovaní kocouři si své území značkují mnohem více a častěji.

Hlavy dvou koček.
zdroj: pixabay.com

Zdravotní rozdíly mezi kočkami a kocoury

Pohlaví má samozřejmě do určité míry vliv na případné zdravotní problémy koček a kocourů. Co se vyplatí vědět?

  • Kočky jsou vystaveny vyššímu riziku nádorů mléčné žlázy – přibližně třetina zhoubných nádorů u koček se týká mléčné žlázy. I když tyto žlázy mají i kocouři, jsou u nich tyto nádory vzácné. Největší pravděpodobnost vzniku nádorů mléčné žlázy mají nekastrované kočky krátkosrsté a siamské kočky ve věku 10 až 12 let.

  • Kocouři jsou vystaveni vyššímu riziku problémů s močovými cestami – kocouři mají delší a užší močovou trubici než kočky. Jinými slovy, trubice spojující jejich močový měchýř a odvádějící moč mimo tělo je náchylnější k ucpání bílkovinami nebo kameny.

  • U kocourů může být vyšší riziko obezitystudie ukázala, že kocouři jsou náchylnější k přibírání na váze než kočky, nicméně velkou roli hraje kastrace. Kastrovaná zvířata jsou obecně k problémům s hmotností náchylnější.

Co z toho vyplývá?

Ačkoli pohlaví může být součástí rovnice, kočky jsou složité osobnosti. Chování koček ovlivňuje více faktorů, a když jsou kočky navíc kastrované, mají na utváření jejich osobnosti větší vliv jiné faktory.

Pokud se při výběru zaměříte pouze na pohlaví, pravděpodobně vám uniknou některá úžasná zvířata, která se mohou skvěle hodit do vaší rodiny.

Zdroj: lovetoknowpets.com, meowguide.com, frontiersin.org, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu