Kočky a krabice: Proč je kočky milují?

Není žádným tajemstvím, že kočky milují krabice. Pokud jste někdy měli kočku, jistě se vám stalo, že jen chvilku poté, co jste z krabice vyndali například nový domácí spotřebič či nové kozačky, vaše kočka se o uvolněné místo uvnitř začala ihned intenzivně zajímat. Někteří lidé krabice využívají i k vytvoření kočičích pelíšků. K tomu, abychom pochopili, proč jsou pro kočky krabice tak lákavé, je třeba nejprve pochopit, jak je vlastně vnímají.

Bezpečný úkryt i místo na číhání

Kočky jsou od přírody zvídavé. Když se v jejich prostředí objeví něco nového, prozkoumají to, aby zjistily, zda je to bezpečné, zda je to hračka nebo potenciální potrava. Kočky jsou zároveň známí predátoři a tyto instinkty mají i kočky žijící v bytech. Krabice je uzavřený, stísněný prostor, který většina koček považuje za ideální místo pro úkryt a číhání na kořist.

Někteří lidé zapomínají, že ačkoli jsou kočky predátoři, jsou ve volné přírodě také kořistí. Krabice v tomto ohledu plní funkci bezpečného úkrytu. Mnoho koček se v nich cítí natolik bezpečně, že se do nich ve stresu nebo při změnách prostředí v domácnosti ráda schovává. Schovávání je totiž pro kočky mechanismus, jak se vyrovnat s různými stresovými faktory prostředí, jako jsou například stěhování i větší a hlučnější návštěva.

zdroj: pixabay.com

Přepravka není krabice

Možná vás po přečtení výše uvedených řádků napadlo, proč kočka podobným způsobem nevnímá i svou přepravku, do které ji někdy musíte umístit. Krabice a přepravka jsou si přeci v mnohém podobné. V tomto případě si ale musíte uvědomit, že kočky jsou též zvířata velmi inteligentní. Vaše kočka se bohužel naučila, co přepravka znamená. Když jsou doma, znamená pro ně cesta do přepravky, že jdou někam, kde to není zábavné, například k veterináři. To je také důvod, proč když jste u veterináře, jediné, co chce vaše kočka udělat, je vrátit se do přepravky. Když jsou u veterináře, jít do přepravky znamená, že jdou domů. Z tohoto důvodu se někdy doporučuje nechávat přepravku i za normálních okolností v domácnosti pro kočku přístupnou, například jako další pelíšek, aby ji neměla spojenou pouze s nepříjemnými zážitky v podobě veterináře.

Krabice a její další kočičí přednosti

Kočky si potrpí na texturu. Preference textury je často důvodem, proč vaše kočka může dávat přednost škrábání na gauči před škrabadlem ze sisalového provazu, které je umístěno hned vedle. Karton má texturu, která je pro většinu koček zajímavá jak pro škrábání, tak pro okusování. Karton má také velmi dobré izolační vlastnosti. Kočky dávají přednost okolním teplotám v rozmezí od 26 do 32 °C. To je samozřejmě vyšší teplota, než má většina z nás doma. Kartonové krabice tak mohou kočce poskytnout i místo, kde se může zahřát.

Na co dát pozor

Než dáte kočce krabici na hraní, měli byste věnovat pozornost určitým věcem a krabici důkladně zkontrolovat.

  • Odstraňte všechny sponky, kterými může být krabice sešitá. V opačném případě hrozí, že se o ně kočka může poranit.
  • Odstraňte všechny provázky nebo lepenky, které mohly být použity k uzavření krabice.
  • Umístěte krabici na pevný povrch, například na podlahu, na její největší stranu, aby byla méně náchylná k převrácení.

    Zdroj: purina.co.uk, petmate.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu