Kočky jsou žárlivé, někdy až příliš. Jak je to odnaučit?

Stejně jako lidé mají i kočky různé povahové rysy. Jednou z nich je žárlivost, nebo alespoň něco, co jako žárlivost vypadá. Ve skutečnosti jde pravděpodobně o to, že váš mazlíček projevuje soutěživé nebo mírně agresivní sklony ve snaze získat to, co chce, ať už je to oblíbená hračka, nebo další poškrábání na hlavě. Žárlivé kočky často touží po pozornosti a někdy se mohou chovat i agresivně. Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout, abyste žárlivé chování omezili. Klíčem je snaha zjistit, proč se vaše kočka takto cítí.

Proč kočky žárlí

Stejně jako někteří lidé mohou i kočky žárlit, když mají pocit, že jsou odstrkované, nebo když se jejich prostředí drasticky či náhle změnilo. Kočky mohou projevovat známky žárlivosti, když věnujete více pozornosti nějakému předmětu, osobě nebo jinému zvířeti. To platí zejména v případě, že jste tento čas dříve trávili hrou s vaší kočkou. Typickou situací je příchod nového člena rodiny, například novorozeného dítěte nebo nového domácího mazlíčka. Spouštěčem mohou být ale i jednodušší věci, jako je mobilní telefon, videohra nebo to, že se začněte věnovat nějakému koníčku. Kromě toho může být impulsem ke kočičímu žárlení i náhlá změna denního režimu, například doby krmení, i to může způsobit problémy s chováním, jako je žárlivost.

Příznaky žárlivosti u koček

K typickým projevům žárlivosti patří syčení či vrčení na předmět, na který kočka žárlí, například na váš mobilní telefon, když ho držíte v ruce. Žárlivé kočky mohou také narušovat váš osobní prostor, když držíte v ruce nového domácího mazlíčka nebo ovladač od videohry. Mohou se pokusit sednout si vám na klín, když se místo nich mazlíte s vaším potomkem. Některé žárlivé kočky mohou být agresivnější a začít škrábat nebo kousat, a to nejen vás, ale také nábytek, gauč a další předměty. V některých případech mohou kočky též začít močit mimo svoji toaletu. Některé kočky jednoduše močí na stěny a jiné svislé povrchy, jiné udělají loužičky moči mimo své záchodky, například právě na předmět, na který žárlí. Nebo například pokud vaše kočka závidí novému psovi, může označkovat jeho postel.

Jak zastavit žárlivé chování

Nejprve je třeba určit, co přesně toto chování vyvolává. Jakmile zjistíte příčinu žárlivosti, můžete problém řešit. Položte si otázku, co se u vás doma změnilo, například:

  • Přistěhoval se k vám někdo nový?
  • Přinesli jste si nedávno domů miminko nebo nového domácího mazlíčka?
  • Trávíte více času něčím, co jste dříve nedělali?
  • Došlo k narušení oblíbených míst vaší kočky v domácnosti?

Nejjednodušší způsob, jak snížit žárlivé chování vaší kočky, je jednoduše s ní trávit více času. Pozornost navíc obvykle dokáže omezit špatné chování, ale existují i další způsoby. Pořiďte si několik interaktivních hraček, které vám umožní si s vaší kočkou více hrát. Snažte se kočku vyhledat a pohladit, když přijdete domů nebo kdykoli máte volnou chvilku. Přitulte se ke své kočce na pohovce a věnujte jí několik minut své plné pozornosti. Když se kočka dobře chová, nabídněte jí pamlsky.

zdroj: pexels.com

Dopřejte kočce osobní prostor

Mnoho koček má též rádo svůj osobní prostor. Pokud jste do rodiny přivedli nového člena, ať už miminko, nebo další zvíře, možná jste nechtěně ubrali vaší kočce její prostor. Abyste to napravili, dejte své kočce opět místo, které bude moci nazývat svým vlastním. To může znamenat, že místo na krmení nového zvířete přesunete do jiné místnosti nebo kočce poskytnete nové místo, odkud může vše nerušeně pozorovat. Ujistěte se také, že oblíbené hračky vaší kočky jí nové zvíře zbytečně nebere.

Jak kočku naučit přijmou novou skutečnost

Chovejte své dítě v náručí a zároveň se mazlete nebo si hrajte s kočkou. Požádejte svou drahou polovičku, která se k vám přistěhovala, aby kočce dávala pamlsky a krmila ji. Kočku můžete také krmit před novým domácím mazlíčkem, abyste stanovili pořadí v rámci domácnosti.

Zdroj: thecatsite.com, cuteness.com, catster.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu