Kuna na půdě a ve střeše znamená jen problémy. Vyplašte ji!

Co dělat, když se vám na půdě nebo ve střeše zabydlela kuna

Slyšíte v noci škrábání, dupání, pobíhá a kousání na půdě? Pokud ano, odpověď, co to způsobuje, může být jednoduchá. S největší pravděpodobností se vám na půdě nebo ve střeše zabydlela kuna. Kuna je považována za škůdce, kterého není radno nechat na střeše pobývat po dlouhou dobu.

Co kuna na půdě a střeše dokáže napáchat?

Kuna může působit, že je to malé hezké stvoření, které bychom spíš tipovali na neškodné zvíře. Není tomu tak. Mnozí chataři se shodnou, že s kunou již zažili mnohé lapálie. Kuna se na půdu či střechu dostane velmi snadno, stačí jí malá skulinka, a v momentě kdy zjistí, že jí tam nehrozí žádné nebezpečí, milé ráda se tam zabydlí. V tom momentě už to pro vás nevypadá dobře, pokud ji nezačnete hned vyhánět.

Kuna dokáže napáchat mnoho škod. Na půdě nám mohou vést různé kabely, na kterých si kuna ráda pochutná. Ale nejen, že nám tedy něco doma přestane fungovat, ale rozkousaný kabel může i způsobit zkrat a následně i požár. Vzhledem k tomu, že na půdě či střeše se většinou nachází tepelná izolace, která je hořlavá, může se pořád rychle rozrůst. I samotná izolace je pro kunu lákadlem. Tu dokáže rozcupovat a vytahat z malých míst, tudíž v zimě bude k ničemu, a vy zaplatíte mnohem víc peněz za topení. A ani samotná nová izolace není nic levného.

Nesmíme ani zapomínat na to, že je kuna masožravec a svou potravu si nosí tam, kde přebíhá. Tudíž zbytky potravy po čase začnou podléhat hnilobnému procesu, což není vůbec příjemný zápach. Nehledě na její trus, který pak naleznete po celé půdě či ve střeše.

S vyháněním kuny je nutné začít hned, a to především v jarních a letních měsících, kdy kuna rodí mladé. Z míst, kde má kuna mladé, ji budete vyhánět mnohem složitěji.

Vyplašto s.r.o.
Vyplašto s.r.o.

Jak kunu vyplašit?

Každý, kdo s kunou někdy bojoval, jako první bude radit použít rádio. Kuna se lidské přítomnosti bojí, a proto je možné, že rádio a hlasitý zvuk z něj ji vyplaší. Bohužel v posledních letech jsou kuny více a více otrlé a rádia už je nijak nestraší. 

Také se objevují rady, abyste kunu vyhnali pachy. Například lidskými vlasy, nebo chlupy šelem, nebo přípravky proti molům. I s pachy je to ošemetné. Je dost možné, že právě vám to fungovat bude, ale není kuna jako kuna. Stejně jako žádný člověk není stejný, tak ani kuny nejsou stejné a na každou může fungovat něco jiného.

Stále oblíbenějším řešením se stávají ultrazvukové plašiče kun. Tento druh odpuzovačů je přizpůsoben právě na problémy s nezvanými hosty, ať už to jsou kuny nebo jiní škůdci. Plašič vydává zvuky, které jsou přizpůsobeny kunám a jsou pro ně velmi nepříjemné. Naopak lidskému uchu jsou neslyšitelné. Aby si kuna na zvuk nezvykla, mění plašič v průběhu času výšku tónu. Zároveň je to dlouhodobé a jednoduché řešení, jak se kuny zbavit. A i po jejím vyhnání funguje jako prevence.

TIP za závěr: Trápí vás kuna i pod kapotou vašeho auta? I tady můžete využít elektronický plašič.

Kuna nepatří mezi vítané návštěvníky našeho domu a už vůbec ne naší půdy a střechy. Kuna o sobě dokáže dát vědět, především v noci je slyšitelná. Při prvním podezření na její přítomnost na nic nečekejte a začněte s jejím plašením co nejdříve!

Autor: redakce BydlimeChytre.cz
zavřít reklamu