Mami, já chci ježečka. Co se vyplatí vědět, než svému potomkovi toto přání splníte?

Doby, kdy byli kromě psů a koček jedinými domácími mazlíčky křečci a andulky, už jsou dávno pryč. Dnešní děti mají mnohem více možností, jaké zvířátko po svých rodičích chtít. Mezi oblíbená zvířátka patří v posledních letech i ježci. Malý domácí mazlíček, který se zdá být na první pohled ideální. Pojďme si jejich chov přiblížit.

Jsou ježci dobrými domácími mazlíčky?

Ano, ježci mohou být dobrými domácími mazlíčky, ale pouze pro ty, kteří nevyžadují velmi přítulné zvířátko, nevadí jim krmení hmyzem a ani to, že jejich miláček většinu dne prospí a aktivní je hlavně v noci. Na druhou stranu jsou ježci velmi klidní, nezabírají mnoho místa a jsou to poměrně nenároční živočichové.

Co ježci jedí?

Ježci nežerou semena ani seno jako většina ostatních domácích zvířátek chovaných v klecích. Jedí speciální granule, hmyz, ovoce a další věci. Dříve byli ježci považováni za hmyzožravce, ale vzhledem k jejich pestré stravě, která se skládá z mnohem více věcí než jen z hmyzu, jsou nyní klasifikováni jako všežravci.

To znamená, že pokud chcete ježka jako domácího mazlíčka, musíte mu zajistit pestrost stravy, včetně hmyzu, jen tak vašemu zvířátku zajistíte vše, co potřebuje ke svému zdraví.

Žijí ježci rádi sami?

Některým domácím zvířatům, jako například morčatům, se daří lépe, když žijí ve skupině. Pro ježky to ale neplatí, dávají přednost samotě. To znamená, že když se rozhodnete chovat ježka, nemusíte mít hned dva nebo tři ježky, abyste zajistili jejich spokojenost.

Jednomu ježkovi stačí výběh o rozměrech přibližně 60 x 130 centimetrů. Pokud můžete vaše bodlinaté zvířátko občas vypustit, uděláte mu tím jen radost.

Jsou ježci aktivní?

I když tak na první pohled možná nevypadají, ježci jsou ve skutečnosti nesmírně aktivní zvířátka. Ve volné přírodě urazí ježci každý den okolo dvou kilometrů.

I ježci chovaní v zajetí potřebují pro své fyzické i duševní zdraví dostatek pohybu. Ježci, kteří nemají každý den přiměřené množství pohybu, mohou být obézní. Je proto nutný nejen dostatek času na hraní mimo klec, ale též běhací kolečko v kleci.

Malý ježek.
zdroj: pexels.com

Jsou ježci během dne vzhůru?

Ježci jsou přirozeně noční zvířata, což znamená, že jsou v noci aktivnější než přes den. Ježek obvykle stráví většinu dne spánkem, ve večerních hodinách se probouzí k jídlu a pohybu.

To nemusí být ideální pro někoho, kdo má brzkou večerku, ale pokud přes den pracujete a večer máte volný čas, mohl by se váš časový harmonogram dobře shodovat s běžným „rozvrhem“ ježka.

Koušou ježci?

Ačkoli mají ježci tlamičku plnou drobných zubů, obvykle nekoušou. Pokud je ježek vyděšený, raději se sroluje do klubíčka. Pokud k ojedinělému kousnutí dojde, je to pravděpodobně proto, že je zvířátko velmi rozčilené, případně ho něco hodně bolí.

Je nepravděpodobné, že by ježek na něco nebo někoho zaútočil a pokusil se kousnout. Ochočení ježci vám vlezou do rukou, vezmou si od vás pamlsek, a dokonce se nechají chvíli nosit.

Jsou ježčí bodliny nebezpečné?

Není žádným překvapením, že ježek má spoustu bodlin. Tyto bodliny jsou ostré, ale když je ježek uvolněný, leží naplocho u těla. To znamená, že pokud bodliny nehladíte „proti srsti“, nepíchnou vás.

Kromě toho bodliny nepokrývají celé tělo, například na břiše žádné nejsou, takže držení spokojeného ježka je ještě méně pichlavé. Navzdory některým rozšířeným mýtům ježci nemohou vystřelovat bodliny a bodliny neobsahují žádný druh jedu. Ve skutečnosti jsou duté, naplněné vzduchem a nemají ani ostny na konci.

Zdroj: hedgehogworld.com, goodhousekeeping.com, heavenlyhedgies.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu