Masožravky, nevšední rostliny, které oživí interiér a zároveň vás zbaví octomilek

Máte rádi rozmanité pokojové rostliny a přemýšlíte, jakou zajímavou rostlinou byste si váš domov mohli ještě ozvláštnit? Řešením by mohly být masožravky. Jsou nevšední, ale zároveň na pěstování velmi nenáročné a v interiéru se krásně vyjímají. Mimo to vám samozřejmě pomohou zbavit se nepříjemného hmyzu, například octomilek. Co o masožravých rostlinách vlastně víme?

Masožravek je v přírodě více, než si myslíme

Mnoho živočichů se živí rostlinami, ale existuje i nemálo rostlin, které se živí živočichy, tedy přesněji řešeno především hmyzem, případně dalšími drobnými organismy. V tropech ale existují i velké masožravé rostliny, které jsou schopny polapit žáby, menší ptáky či hlodavce. Masožravky se vyskytují se po celém světě, na všech kontinentech kromě Antarktidy. Najdeme je na Islandu, v Grónsku i v České republice. Nejvíce jich u nás roste v jižních Čechách na Šumavě či na Třeboňsku, především v okolí rašelinišť, rybníků a říček.

Konzumace „masa“ jim pomáhá přežít v náročných podmínkách

Většina rostlin ke svému životu potřebuje jen slunce a půdu, ze které pomocí kořenů získává živiny. Masožravé druhy se vyvinuly především na místech, kde je půda chudá na živiny. Jejich masitá strava jim pomáhala rychleji růst a lépe přežít i v nehostinném prostředí. Evolučně se u nich následně vyvinuly nejrůznější pasti, které jim s chytáním kořisti pomáhají.

Mnoho masožravých rostlin má krásné květy

Masožravé rostliny ale nechtějí přilákat jen hmyz, kterým se chtějí živit. Potřebují přilákat i hmyz, který by je opyloval. Z tohoto důvodu má mnoho z nich krásné barevné květy. Aby se opylovači nestali jejich kořistí, většina masožravek má květy vysoko nad listy a daleko od pastí.

zdroj: pixabay.com

Důmyslné pasti a mechanismy k lovu

Různé masožravé rostliny používají odlišné způsoby lapení kořisti. Často jsou jejich listy pokryty lepkavým slizem. Díky němu se kořist na listech přilepí a zároveň udusí, neboť sliz kořisti často ucpe i dýchací otvory. Rostlina pak začne vylučovat trávicí enzymy a kořist postupně rozkládá. Některé druhy mají listy, které jsou schopné se kolem kořisti jako by obtočit. Další druhy mají pasti ve formě láček různých tvarů a velikostí. Na jejich dně se nachází trávicí tekutina, která uvázlou kořist postupně rozloží.

Masožravka v domácnosti

V interiérech se většinou pěstují vizuálně zajímavé druhy menších masožravých rostlin. Důležité je poskytnout jim kvalitní půdu, například směs rašeliny a křemičitého písku, kterou budete udržovat stále vlhkou. Prospěje jim též pravidelné rosení a teplé světlé místo. Pokud jde o poskytování potravy ve formě hmyzu, v letních měsících si většinou rostliny chytají kořist samy, v zimě jim stačí „přilepšit“ jednou za dva týdny. Pokud se rozhodněte pěstovat tropické druhy, vhodnější je jejich umístění v akváriu s umělým osvětlením.

Domov pro netopýry

Na Borneu se vyskytuje jeden druh masožravé láčkovky, která si vytvořila zajímavou symbiózu s místními netopýry. Tito netopýři jsou velmi malí, dorůstají délky pouze okolo čtyř centimetrů a láčky jim slouží  jako úkryty, ve kterých přes den spí. Výměnou za úkryt se netopýři rostlině odměňují svým trusem, který padá na dno láčky a poskytuje masožravé rostlině živiny.

Zdroj: mentalfloss.com, plusrozhlas.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu