Máte doma králíčka? Naučte se porozumět jeho řeči a chování

Domácí králíčci mají větší osobnost, než si většina lidí myslí. Každý králík je svým způsobem jedinečný, ale zároveň všichni dělají věci, kterými dávají najevo, že jsou šťastní, smutní nebo vystrašení. Jak poznat, co nám chtějí říci?

Hravé skákaní s otočkou ve vzduchu

Vidíte svého králíka, jak na zahrádce skáče do vzduchu a všelijak se u toho otáčí, klidně i o sto osmdesát stupňů? V naprosté většině případů to znamená, že vaše zvířátko je šťastné nebo z něčeho vzrušené. Je to docela běžné a normální chování.

Hrabání a strkání

Králíci jsou přirození hrabáči. Jejich divocí bratranci si hrabou nory pro hnízdění, domácí králíčci hrabou pro zábavu. Jedná se o instinktivní chování, které však může být pro majitele někdy poněkud obtěžující a destruktivní. Králíčci vám také budou strkat do nohou nebo rukou, aby upoutali vaši pozornost.

Rychlé běhání sem a tam

Pokud váš králík někdy běhal po místnosti tak rychle, jak jen mohl, jako by ho něco honilo, nemusíte se bát. Váš králíček takto pobíhá z čirého vzrušení nebo štěstí, že jste ho na chvilku pustili z klece. Může to být také signál, že si s vámi chce hrát, případně též očekává oblíbený pamlsek.

Plácnutí sebou na bok

Někteří lidé jsou nervózní, když vidí, jak sebou jejich králík z ničeho nic plácne na zem a převalí se na bok. Jde ale o polohu, kterou králíci zaujímají, když jsou spokojení a uvolnění. Tuto polohu králíčci rádi zaujímají například po jídle, když chtějí odpočívat.

Kopání

Králíci mají silné zadní nohy, pokud jsou nespokojení, mohou kopat ve snaze dostat se pryč nebo naznačit, že chtějí být odloženi, pokud jsou drženi. Pokud se vám zdá, že váš králík kope, když od vás odskakuje, snaží se vám dát najevo, že je rozrušený.

Šťouchání

Pokud váš králíček šťouchá nosem do svých hraček nebo do vás, je to proto, že tímto způsobem zkoumá věci. Někdy po šťouchnutí následuje štípnutí, to králík obvykle chce, abyste se pohnuli nebo mu věnovali pozornost.

Domácí králíček hnědé barvy.
zdroj: unsplash.com

Kousání

Králíci vás mohou zlehka kousnout, aby upoutali vaši pozornost, ale mohou také kousat, aby ukázali svou dominanci, ze strachu nebo aby dali najevo, že se jim něco či někdo nelíbí, například to, že je chcete zavřít do klece.

Králíci se mohou kousat navzájem, pokud se perou, když si stanovují hierarchii s ostatními králíky. Králíčci obvykle nejsou agresivní, kastrace může případnou agresi pomoci vyřešit.

Tlučení, dupání

Králík, který „mlátí“ zadní nohou, je rozrušený králík. Tlučení je znamení, které má ostatní králíky varovat, že se v okolí nachází něco, čemu se mají vyhnout. Dupání může ale znamenat také to, že je králík naštvaný nebo se cítí ohrožen.

Olizování

Často můžete vidět, jak králíčci svými roztomilými růžovými jazýčky upravují sami sebe nebo své kamarády. Je to zcela normální chování, ale pokud králík spolkne příliš mnoho chlupů, může to způsobit problém. Proto je vhodné králíkovi s péčí o srst pomáhat pravidelným česáním nebo kartáčováním.

Králičí zvuky

Králíčci jsou společenští, a přestože většina lidí, kteří nikdy králíka nevlastnili, nikdy neslyšela králíka vydávat zvuky, můžete si být jisti, že mají svůj vlastní „slovník“, kterým nám i sobě navzájem sdělují, jak se cítí. Některé zvuky jsou velmi zřejmé, například křik. Králík křičí pouze tehdy, když je vyděšený nebo vystresovaný.

Mezi další méně znepokojivé zvuky patří bzučení, které může znamenat vzrušení. Obvykle se s ním setkáte, když králík očichává jiného králíka. Skřípání zubů může znamenat, že se králík cítí nepohodlně nebo ho něco bolí.

Pokud je skřípání zubů slyšet, když králík sedí, je shrbený a nehýbe se, znamená to s největší pravděpodobností, že ho něco bolí. Jestliže je skřípání zubů slyšet velmi tiše, když je králík uvolněný, například po pohlazení, znamená to, že je spokojený.

Vrčení je další zvuk, který můžete slyšet, pokud je králíček rozzlobený či vystresovaný. V případě, že slyšíte vrčení, když jsou dva králíci u sebe, měli byste je oddělit. Vrčení je známkou toho, že může dojít k boji nebo jinému typu agresivního chování.

Zdroj: bunnylady.com, rabbitcaretips.com, smallpetselect.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu