Máte dům a nemáte terasu? Chyba. Na léto je nejvhodnějším řešením

Při stavbě venkovního posezení v podobě terasy je nejprve nutné zvolit, z čeho chcete stavět. V současnosti se nejčastěji používají betonové či keramické dlaždice, přírodní kámen, dřevo a jeho moderní imitace – kompozitní materiály, které jsou směsí dřeva a plastů. Nejrychlejší způsob pokládky je takzvanou suchou cestou, bez betonování.

Suché nebo lepené?

Jestliže už jste si zvolili typ dlažby, následuje otázka, zda ji budete lepit nebo pokládat zmíněnou suchou metodou. Podle toho totiž budete vybírat její tloušťku. V případě lepení se obvykle volí varianta v centimetrové tloušťce, má však určité nevýhody. Celý technologický postup musí být opravdu precizně dodržen, jinak po jedné nebo dvou zimách dojde k jejímu nenávratnému poškození. Pro suchou metodu se používá dlažba dvoucentimetrová, která se pokládá na terče, do trávy nebo štěrku. Tato pokládka je rychlejší, snadnější a nehrozí znehodnocení dlažby. Navíc ji kdykoli můžete rozdělat a znovu složit, což oceníte hlavně v případě, kdy vám pod terasou vedou důležité kabely.

Stavíte terasu, nikoli bazén

Terasu je samozřejmě nutné dobře vyspádovat, aby voda mohla volně odtékat, takže bude mírně nakloněná směrem od domu. Jinou možností je sklon do středu terasy, kde bude umístěn odtokový otvor. V místech, kde by se voda mohla dostat do interiéru, použijte hydroizolaci. Ta se používá i u venkovních teras, které nejsou přímo napojeny na dům. A naprosto nezbytná je hydroizolace u dřevěných teras, kde se dřevo dotýká betonového podloží.

Moderní materiály

Jestliže jste zvolili dřevěná prkna, vybírejte ty z co nejtvrdšího dřeva. Ideální jsou terasová prkna z exotických dřevin – garapa, massaranduba či bangkirai. Z evropských dřevin jsou pak nejoblíbenější borovice a modřín. Častá je ale také pokládka umělých prken, takzvaných WPC, neboli Wood-Plastic Composites. Jejich výhodou je odolnost vůči UV záření, povětrnostním vlivům a vlhkosti. Příjemně se po nich chodí naboso, povrch nemá třísky a je protiskluzový, takže se hodí i k bazénům. Instalace WPC prken je poměrně složitá záležitost, doporučujeme obrátit se na odborníky.

A pokud terasu již máte, ale chcete renovovat, není vždy nutné odstranit starý materiál a začít znovu. Například WPC metoda si poradí i s tím!

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu