Místa, která pravděpodobně nevysáváte, ale měli byste

Ze všech úklidových pomocníků v našich domácnostech je vysavač možná nejvíce podceňován. Jistě, pravděpodobně ho vytahujete každý týden, abyste vysáli koberce a předložky. Možná ho používáte i na nábytek. Ale věděli jste, že existuje spousta dalších míst ve vaší domácnosti, která by mohla mít z jeho sací síly užitek?

Druhá strana předložek a koberečků

Pravděpodobně luxujete své koberečky a předložky poměrně často, vysáváte ale obě strany? V průběhu času se na spodní straně může shromažďovat prach, vlasy, chlupy domácích mazlíčků a další nečistoty, takže je důležité koberečky a předložky alespoň jednou za měsíc obrátit a vysát.

Podlahové lišty

Většina z nás má jako přechod mezi podlahovou krytinou a stěnou podlahové lišty. Ne všichni jim ale při vysávání věnujeme pozornost. To vede k tomu, že se na nich časem hromadí rozmanité nečistoty, včetně prachu a chlupů našich domácích mazlíčků. Alespoň jednou za měsíc se vyplatí vysát je pomocí nástavce.

Žaluzie

Plastové, látkové i kovové žaluzie se mohou stát magnetem na nečistoty. Pokud je každý týden otřete prachovkou, zůstanou čisté, ale většina lidí to nedělá. V takovém případě je vhodné několikrát do roka, například když myjete okna nebo perete záclony, žaluzie vysát pomocí nástavce s kartáčem.

Matrace

Povlečení pravděpodobně měníte často, ale věnujete dostatečnou pozornost i vašim matracím? Vysávání matrací může mít velký význam, zejména pro osoby, které trpí dýchacími problémy. Pokaždé, když sundáte povlečení, abyste ho vyprali, použijte nástavec na čalounění a matraci z obou stran vysajte. Nejlepší je v tomto případě používat vysavače s HEPA filtrem.

Trouba

Ačkoli to zní divně, vysavač je skvělým nástrojem pro vysávání drobků a spálených kousků před hloubkovým čištěním trouby. Samozřejmě se předtím ujistěte, že je trouba vypnutá a studená.

Koště

Jaký smysl má zametání podlah, když je vaše koště plné prachu a vlasů? Pokud se na štětinách vašeho koštěte nahromadily nečistoty, je vysavač skvělým a rychlým způsobem, jak dát koště do pořádku.

Čalounění

To, že na gauči možná nemáte chlupy od domácích mazlíčků, ještě neznamená, že je čistý. Z otevřených oken či dveří se do naší domácnosti může dostat prach a další nečistoty, které se usazují na čalounění.

Když si pak sedáte na gauč, tyto částečky se do něj „zabrušují“, následkem toho se pak látka rychleji opotřebovává. Nejlepší způsob, jak tomu zabránit? Sundejte z gauče polstrování, vysajte obě strany a nezapomeňte na štěrbiny v zadní části gauče.

Muž vysává koberec.
zdroj: freepik.com

Šuplíky, zásuvky, skříně

Když se vám v zásuvce na kosmetiku nebo na příbory nahromadí nečistoty, možná si toho ani nevšimnete. Tyto prostory jsou ale často rájem prachu, drobků a dalších částeček. Přitom stačí tak málo. Vyndat vysavač s vhodným nástavcem a vyluxovat zásuvku včetně štěrbin.

Následně můžete vnitřek přetřít hadříkem s dezinfekčním prostředkem a je hotovo. Podobným způsobem se vyplatí vyluxovat u spodní části skříní a botníků.

Pod postelemi

Pokud trpíte alergiemi, víte, že udržování čistoty v domácnosti je obzvlášť důležité. Dalším místem, které se často podceňuje, je prostor pod postelemi. Tam se ale snadno shromažďuje prach, roztoči a další alergeny. Alespoň jednou za dva týdny je tak vhodné tento prostor důkladně vysát.

Spodní část toalety

Možná si myslíte, že váš vysavač do koupelny nepatří, to ale není pravda. Jak nejlépe odstranit všechny vlasy a chuchvalce prachu, které se zdržují kolem dna toalety? Pomocí vysavače. Pokaždé, když uklízíte podlahy v koupelně, vysajte i základnu toalety a podlahu za mísou.

Kufr auta

Sedačky v autě udržujeme poměrně čisté. Kdy vás ale naposledy napadlo vyčistit kufr vašeho vozidla? Chlupy domácích mazlíčků, prach, listí a veškeré další nečistoty můžete snadno vysát ručním vysavačem. Pokud vaše situace vyžaduje trochu více úsilí, zvažte použití výkonného vysavače u čerpací stanice.

Zdroj: cleanmyspace.com, experthometips.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu