Morčata: Jaké ovoce jim chutná? A co jim naopak nikdy nedávat?

Morčata jsou býložraví hlodavci, což znamená, že se přirozeně živí rostlinami. Ve volné přírodě jde zejména o čerstvou trávou a další rostliny, které se nacházejí v jejich domovině v Jižní Americe. Morčata chovaná jako domácí zvířata se živí především sušeným senem. Jídelníček jim můžete zpestřit nejen zeleninou, ale též rozmanitým ovocem.

Na co si dát pozor?

Morčata mohou jíst různé druhy ovoce, ale ovoce by nemělo tvořit více než 2 % jejich jídelníčku. Denní stravu vašeho morčete by mělo tvořit travní seno, zelená listová zelenina a granule pro morčata obohacené o vitamín C. Ovoce by mělo být nabízeno spíše jako zdravý pamlsek, příliš mnoho ovoce totiž může morčatům způsobit zažívací problémy.

Pokud si všimnete, že vaše morče začíná méně jíst, je méně aktivní, má vodnatou stolici nebo se u něj objevují jiné změny v chování, přestaňte mu ovoce podávat a kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Z ovoce vždy odstraňte veškerá semínka, pecky nebo kůru. Následující ovoce je pro morčata bezpečné, pokud jim chcete nabídnout pamlsek.

Jablka

Jedním z druhů ovoce, které můžete svému zvířátku snadno nabídnout, je jablko. Někteří lidé doporučují jablko nejprve oloupat, aby se předešlo možným žaludečním problémům, zatímco jiní upozorňují, že slupka obsahuje dobré složky, které by mohly vašemu morčeti prospět. Sledujte, jak vaše morče na jablka reaguje, a podle toho se rozhodněte, zda slupku ponecháte, nebo ji oloupete.

Banány a bobule

Malý kousek oloupaného zralého banánu je pro morče měkkou a sladkou pochoutkou. V letních měsících mu můžete nabídnout též jahody, borůvky, maliny či ostružiny. Morčeti můžete jako pamlsek dát též kuličku hroznového vína.

Melouny, švestky i broskve

Melouny mohou být v horkých letních dnech osvěžující jak pro vás, tak pro vaše morče. Jako pamlsek mu můžete nabídnout malé kousky melounu bez semínek. Sladká dužina broskví je pro morčata lahůdkou. Chybu ale neuděláte ani se švestkami.

Krátkosrsté morče.
zdroj: unsplash.com

Citrusové plody

Z citrusů můžete morčeti zkusit v zimních měsících dát kousek pomeranče, mandarinky nebo grepu. Všechny citrusy předtím oloupejte.

Exotické ovoce

Překvapivě se se svým morčátkem můžete podělit i o kousek exotických druhů ovoce, jako je například kiwi, mango nebo ananas. Samozřejmostí by mělo vždy být odstranění slupky.

Potraviny, které morčeti nedávejte

Především malé děti mají někdy chuť podělit se se svým malým kamarádem o všechno, a tedy i o jídlo, které pro něj není vhodné. Trávicí trakt morčete není určen pro nic jiného než pro rostliny, nikdy mu tak nedávejte žádné mléčné nebo masné výrobky. Nejlepší je nedávat mu ani žádné zpracované potraviny, tedy například pečivo, těstoviny, rýži nebo sušenky.

Pozor si dejte také na některé druhy zeleniny, například ledový salát může vhledem k velkému množství vody způsobit morčeti průjem. Zelí, květák nebo jiná zelenina, která způsobuje plynatost, může vést k nadýmání. Nedávejte morčeti též česnek, cibuli, pórek nebo pažitku, avokádo či brambory.

Zdroj: oxbowanimalhealth.com, smallpetselect.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu