Mozkové příhody u psů: Jak je poznat a jak se zachovat?

Pokud jde o lidi, mrtvice patří k nejčastějším příčinám úmrtí. Naši čtyřnozí miláčci sice mrtvicemi netrpí tak často jako my, ale majitelé starších psů by o nich přesto měli mít povědomí. Jak poznat, zda vašeho psa postihla náhlá cévní mozková příhoda?

Co je psí „mrtvička“?

Cévní mozková příhoda je jakákoli ztráta průtoku krve do části nebo částí mozku. Stejně jako u lidí může i u psů způsobit různé neurologické příznaky. „Mechanicky“ mohou mrtvice vzniknout dvěma různými způsoby.

Ischemická cévní mozková příhoda je způsobena ucpáním cév, například krevními sraženinami, nádorovými buňkami, shluky krevních destiček, bakteriemi, nebo dokonce i parazity. Hemoragická cévní mozková příhoda je způsobena krvácením do mozku, a to buď v důsledku prasknutí cév, nebo v důsledku poruchy srážlivosti krve.

I když mrtvice není běžnou diagnózou, u starších psů se s ní lze setkat. Kromě věku a případně též obezity mohou pravděpodobnost cévní mozkové příhody zvyšovat i určitá onemocnění, jako je Cushingův syndrom, hypotyreóza, nádorová onemocnění, onemocnění ledvin, poruchy srážlivosti krve a srdeční onemocnění.

Neexistuje jedno konkrétní plemeno psů, které by bylo výrazně ohroženo mrtvicí, ale existují plemena psů, která jsou náchylná k výše zmíněným chorobným procesům.

Příznaky mrtvice u psů

Pokud váš pes utrpěl mrtvici, můžete pozorovat příznaky, které jsou podobné těm, které se vyskytují u lidí.

  • nekoordinovaná chůze nebo úplná neschopnost chůze
  • chůze do kruhu
  • náklon těla a hlavy na stranu
  • rychlé kmitání očí
  • ztráta vědomí
  • pád nebo převrácení na jednu stranu
  • potíže se zrakem až slepota
  • abnormální chování nebo náhlá změna chování
  • menší vnímání okolí nebo zmatenost
  • ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo stolicí

Projevy příznaků a jejich závažnost budou záviset na umístění mozkové léze. Jinými slovy, mrtvice v jedné části mozku může být charakterizována mírnými a krátkodobými příznaky, zatímco mrtvice v jiné části mozku může být charakterizována závažnými a dlouhotrvajícími příznaky.

Člověk hladí psa po hlavě.
zdroj: unsplash.com

Co dělat, když máte podezření, že váš pes má mrtvici?

Pokud váš pes náhle začne vykazovat některý z výše uvedených příznaků, okamžitě ho odvezte k veterináři. Veterinář může chtít provést různé testy a další vyšetření, aby zjistil, zda pes nemá nějaké souběžné onemocnění.

Vzhled k tomu, že k mrtvici dochází v měkkých tkáních mozku, definitivní diagnózu lze stanovit pouze pomocí specializovaných zobrazovacích metod, jako je magnetická rezonance nebo počítačová tomografie.

Veterinář bude chtít také vyloučit idiopatické vestibulární syndrom, který se projevuje podobně, ale jedná se o zcela jinou nemoc. Idiopatické onemocnění znamená, že přesná příčina onemocnění není známa, ale toto onemocnění, nazývané také „syndrom starého psa“, ovlivňuje vestibulární systém ve vnitřním uchu zvířete.

U psa trpícího vestibulárním syndromem se objevuje záklon hlavy, krouživá chůze a může se stát, že odmítá potravu. Příznaky jsou podobné příznakům mrtvice, ale idiopatický vestibulární syndrom je u starších psů mnohem častější než skutečná mrtvice.

Péče o psa po mrtvici

Rekonvalescence závisí nejen na typu mrtvice a její závažnosti, ale také na přítomnosti či nepřítomnosti dalších onemocnění. Někteří psi se mohou začít výrazně zotavovat za několik málo týdnů, zatímco jiní se zotavují pomaleji. Existují bohužel i psi, kteří se bohužel nemusí nikdy zcela zotavit.

Žádná specifická léčba mrtvice u psů neexistuje. Veterinární lékař jim spíše předepíše podpůrnou péči, která jim pomůže cítit se lépe.

Mohu nějak zabránit mrtvici u svého psa?

Mrtvici nelze stoprocentně zabránit žádnými známými prostředky. Vzhledem k tomu, že je ale cévní mozková příhoda často spojena s dalšími onemocněními, mohou rutinní prohlídky u veterináře, včetně vyšetření krve, odhalit jiná onemocnění dříve, než způsobí klinické příznaky, které by mohly zvýšit riziko mrtvice.

Samozřejmostí by mělo být poskytování vhodné stravy a dostatku pohybu. Obezita, podobně jako je tomu u lidí, totiž patří k faktorům, které riziko mrtvice výrazně zvyšují.

Zdroj: firstaidforpets.net, petmd.com, vcahospitals.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu