Můžeme prát povlečení a ručníky dohromady?

Ručníky a ložní prádlo většina z nás zcela správně nepere společně s oblečením. Je ale možné prát tyto velké kusy prádla dohromady, nebo je vhodnější prát je samostatně? Pokud i vy tápete nad odpovědí na tuto otázku pokaždé, když se chystáte vložit povlečení či ručníky do pračky, pak vezte, že odpověď je velmi jednoduchá.

Jak často prát prostěradla a ručníky

Přibližně třetinu života strávíme v posteli, což vytváří dostatek příležitostí pro usazování nejrůznějších nečistot na povlečení. Obecná rada zní prát povlečení alespoň jednou za dva týdny, pokud se spící člověk hodně potí nebo se před spaním nemyje, tak i častěji.

Pokud jde o ručníky, ty na ruce by se měly měnit jednou za tři dny, osušky, kterými se utíráme po koupeli, jednou týdně. I v tomto případě samozřejmě záleží na mnoha dílčích faktorech, u ručníků na ruce například na počtu členů domácnosti, kteří je používají, u osušek na tom, zda je věšíme na vyhřívané topné žebříky.

Než začnete

Prostěradla a ručníky lze rozhodně prát společně s dobrým výsledkem, pokud dodržíte jednoduchou radu. Seskupte prostěradla a ručníky podle podobných látek a barev. Proč je kromě barvy důležitý i materiál?

Po desetiletí se všechna prostěradla a ručníky vyráběly ze stoprocentní bavlny nebo lnu. Nyní se vyrábějí kromě bavlny také ze syntetických mikrovláken, bambusu, eukalyptu, hedvábí a různých směsí. Z přírodních vláken se při každém praní uvolňují žmolky. Syntetická vlákna žmolky přitahují. Pokud se tedy přírodní a syntetická vlákna perou společně, mohou se na tkaninách tvořit žmolky.

Přečtěte si visačky

Vždy věnujte čas přečtení štítků s údaji, abyste zjistili, z jakých materiálů vaše prostěradla a ručníky jsou vyrobeny. Visačky vám také poskytnou informace o teplotě vody, způsobu sušení či bezpečných technikách bělení.

Nastavování pračky.
zdroj: freepik.com

Třídění

Špinavé prádlo nejprve roztřiďte podle typu tkaniny, podobná vlákna dejte k sobě. Nemíchejte v pracích dávkách přírodní a syntetická vlákna. Následně prádlo roztřiďte podle barev. Nezkoušejte prát černé ručníky s bílými prostěradly nebo vaše červené prostěradlo s bílými ručníky.

Zatímco silné bavlněné ručníky lze prát s bavlněným povlečením, těžké ručníky by se nikdy neměly prát s jemnějšími tkaninami, jako je hedvábné povlečení. Tření v pračce může způsobit nadměrné opotřebení a poškození lehkých tkanin.

Pokud se přesto rozhodnete prát těžké a lehké tkaniny společně, je vhodné je alespoň nedávat společně do sušičky. Prostěradlo uschne mnohem rychleji než těžký ručník.

Tipy, jak udržet prostěradla a ručníky v co nejlepším stavu

  • Každou várku prádla správně roztřiďte.
  • Používejte prací prostředek s dostatečným množstvím enzymů, které účinně odstraní „tělesné nečistoty“.
  • Udržujte pračku v čistotě.
  • Před složením a uložením ručníků a prostěradel se ujistěte, že jsou důkladně suché.

Zvažte možnost mít tři sady prostěradel a ručníků pro každou postel nebo osobu. Střídavé užívání, kdy se jedna sada používá, jedna sada je ve skříni a jedna sada v pračce, dává vláknům čas na regeneraci mezi jednotlivými použitími, čímž se prodlužuje jejich životnost.

Zdroj: tidydiary.com, cleanmyspace.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu