Myslíte si, že se v zimě nemusíte o zahradu starat? Není to sice tak náročné jako po zbytek roku, ale pozornost byste jí věnovat měli

Zima může vaši krásnou zahradu pěkně poničit. Postarejte se o to pomocí tipů, které si můžete přečíst v tomto článku. Pokud se budete o svou zahradu starat i v této chladné sezoně (ačkoli nejsou hluboké mrazy ani hromady sněhu), můžete ji výborně připravit na jaro a léto. Zaměřte se na to, co můžete udělat právě teď hned!

Odstraňte zbytky starých rostlin

Vyčištění zahrádky od všech odumřelých a hnijících rostlin je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet zahradu zdravou. Odstranění starých rostlin, i těch, které ještě nejsou v rozkladu, účinně zabrání šíření plísní, škůdců a chorob. Na jaře si stoprocentně budete pochvalovat, že jste to udělali, protože se škůdci začnou rychleji šířit, a vy před nimi budete mít náskok! Kromě toho odumřelé rostliny skvěle využijete na kompost – právě tyto hnijící kusy přidávají do hlíny potřebnou organickou hmotu.

Zimní prořezávání

Anketa: Staráte se o svou zahradu i v zimě?
Celkem hlasů: 207

Prořezávání pomáhá odstranit mrtvé části rostlin tak, aby se podpořil růst větších výhonků pro nadcházející růstové období. Na konci zimy a na jaře musíte prořezávat podzimní a letní kvetoucí keře a stromy. Také byste měli ořezat listnaté dřeviny pro jarní růst, protože mnoho z nich je v zimě neaktivních. A jelikož větve nezakrývají žádné listy, snadno uvidíte místa, kde je potřeba zasáhnout. Hlavní je odstranit suché větve a uvolnit místo pro růst nových výhonků.

Naučte se pěstovat cibulky

Cibule, včetně narcisů a tulipánů, se sázejí brzy v zimě, protože před tím, než začnou zkraje jara kvést, potřebují dostatek času na aklimatizaci. Cibulkám rostlin dopřejte dostatek chladných teplot, jenž posléze urychlí jejich kvetení. Cibule s výsadbou na podzim naopak nejprve namočte do horké vody na 12 hodin, a teprve pak je zasaďte.

Pomocí těchto tipů připravte svou zahradu na další zahradnické období. Uvedené rady vám nakonec pomohou “zvýšit výnosy“, respektive zesílí skvělý estetický dojem, a pomohou vám udržet zahradu krásnou na jaře i v létě!

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT