Nábytek z palet hýbe světem – pořiďte si tento recyklovaný nábytek i vy!

Vyrobit si vlastní nábytek z palet je báječná věc. Výborně vypadá a je velmi originálním doplňkem snad každého interiéru. Navíc je to jednoduché.

Posezení z palet

Vyberte si tři nejvíce stabilní palety. Dvě položte na sebe a přišroubujte je, třetí paletu pak použijete jako opěradlo. Postavte ji na delší stranu a na několika místech pořádně zafixujte šrouby. Opěradlo musí být odolné proti zátěži. Sezení můžete podle libosti upravit – zvýšit přidáním další palety nebo je rozšířit. Palety mají výhodu, že si je nejprve můžete na zkoušku poskládat, a teprve až budete spokojeni, nábytek sešroubujete.

Konferenční stolek na kolečkách

Dvě palety natřete lakem dle vašeho výběru – stolek může být bílý, černý, hnědý či přírodní. Na spodní stranu jedné palety do rohů našroubujte čtyři kolečka. Tuto paletu pak sešroubujte s druhou paletou. A pokud nechcete, aby byl pojízdný, místo koleček můžete použít další paletu jako boční stěny a zároveň nohy stolku.

Polička na bylinky

Celou paletu důkladně očistěte brusným papírem nebo bruskou. Připravte si tři prkna stejně široká jako špalíky, na kterých paleta stojí, z nich pak udělejte dna poliček a k paletě je přišroubujte. Na závěr vyměřte čtyři body, ve kterých budete poličku upevňovat na stěnu, vyvrtejte otvory, poličku si natřete a upevněte na zvolené místo.

Věšák na všechno možné

Připravte si čistou a rovnou paletu. Vyznačte si místa, kde bude paleta připevněna ke zdi a vyvrtejte otvory. Paletu obruste brusným papírem a přelakujte vybranou barvou. Když barva uschne, stačí věšák připevnit na stěnu a opatřit jej různými háčky v požadované velikosti.

Skříňka pod televizi

Budete potřebovat sedm palet. Uřízněte z nich spodní prkna, potom palety obraťte a za třetím prknem je uřízněte získáte tak zhruba 47 centimetrů široké díly, to bude hloubka připravovaného stolku. U dvou prken vyřízněte část mezi špalíky – důležité je uřezat prkna pouze u čtyř palet, jinak bude skříňka děravá. Vše osmirkujte brusným papírem a natřete. Vespodu bude paleta s neodřezanými prkny, na ni přišroubujte postupně všechny palety s odřezanými prkny, a nakonec uzavřete opět paletou, která má všechny tři prkna. Poslední paletu můžete použít na výrobu dělících příček.

Polička na víno

Místo europalety budete potřebovat takzvanou „americkou“ paletu, která má do oblouku vyříznuté díly. Z obloukových dílů vyřízněte tři svislé části poličky. Dále budete potřebovat tři stejná prkna, která si z palety odříznete plus jedno prkno tenčí – to bude tvořit dno police. Prkna přišroubujte ke svislým dílům tak, že dvě budou na zadní straně police a jedno vepředu. Nakonec poličku natřete.

Ať se vám s novým nábytkem dobře bydlí!

 

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu