Zařizujete si své nové bydlení a chcete se vyhnout tomu, že bude váš interiér jednobarevný, nebo naopak až příliš barevný? Pak byste měli vědět, že ideální je kombinovat barvy v poměru 60-30-10. Tímto způsobem dosáhnete toho, že bude váš domov vždy působit dobře. A to nemusíte být ani designer.
Barvy v interiéru toho umějí udělat opravdu hodně – záleží na tom, jaké vyberete. Svoji roli zde hraje zejména váš vkus. Ten je mnohem důležitější než všechny současné trendy, které by se vám ani nemusely líbit. Vybírejte takové barvy, v jejichž přítomnosti se budete cítit příjemně.
Čtěte také: Jak na údržbu laminátové podlahy?
Příkladem je například bílá či šedá barva. Obě jsou v současnosti velmi oblíbené. Pokud na vás ale působí smutným a chladným dojmem, vybírejte si raději z veselejších barev, které nemusejí být ani přehnaně výrazné. Nudnou bílou můžete nahradit třeba hezčí béžovou či kávovou.
Pravidlo designerů: 60-30-10
Pokud si nejste jisti tím, kolik barev a v jakém množství byste měli při zařizování svého domova použít, řiďte se jednoduchým pravidlem designerů: 60-30-10. Pokud uděláte vše správně, budete mít stoprocentní jistotu, že neuděláte chybu a váš domov bude vypadat skvěle.
Toto pravidlo říká, že 60 procent místnosti by měla tvořit jedna dominantní barva, 30 procent sekundární barva a 10 procent by mělo tvořit kontrast. Vy musíte vybrat takové tři barvy, které se k sobě budou vzájemně hodit.
A jaké barvy byste měli vybrat?
Pokud chcete zařídit hezký interiér, budou vám k tomu stačit tři hlavní barvy. Ty by však měly k sobě vzájemně ladit. Vybírat můžete barvy, které jsou kontrastní a v barevném spektru jsou přesně proti sobě. Nebo můžete kombinovat teplé barvy se studenýma. Poslední volbou je kombinace barev, které jsou si podobné.
Nepřehlédněte: Začátek podzimu: Poradíme vám, jak na sušení ovoce
Úplně nejčastější volbou je monochromatická barevnost. To znamená, že si vyberete jednu dominantní barvu, kterou doplníte dalšími dvěma odstíny téže barvy. To znamená, že stěny vymalujete například světle šedou barvou, nábytek bude bílý nebo tmavě šedý, doplňky pak klidně i černé.
A jak to udělat v praxi?
Číslo 60 znamená výběr barvy, která bude v místnosti zaujímat největší plochu – ideálně se tedy bude hodit na výmalbu. Takový barva je vhodnější světlá nebo neutrální, klidně i pastelová. Taková barva se pak hodí i na koberec, podlahu, ale i větší nábytek či pohovku. Sekundární barva by se pak měla vyskytovat na menších, avšak stále výrazných kusech, jako jsou závěsy, židle či větší textilie. Doplňková barva by se pak měla vyskytovat v podobě drobností, které by měly tvořit jakýsi kontrast ke zbytku interiéru.
Záleží na vás, zda budou doplňky opravdu výrazné, nebo naopak jemné a decentní. Doplňková barva se používá u textilií (polštáře, deky, přehozy), u dekorací či doplňků.
Existují také další schémata pro výběr barev
Pokud chcete mít v interiéru víc barev než jen tři, můžete se řídit také jinými schématy rozvržení barev. Jestliže se tak rozhodnete, je však třeba mít alespoň trošku citu pro jejich kombinování – jistě nechcete, aby to u vás vypadalo jako v cirkusu. Mezi další schémata patří 40-30-20-10, 75-15-10 nebo 60-30-10-10 (zde vybočíte z řady tím, že zvolíte více barev a dosáhnete pravidla 110 procent.