Naučte se snadno a správně stříhat kočičí drápky

Stříhání drápků je důležitou součástí udržování zdraví vaší kočky. Pokud se o drápky pravidelně nepečuje, mohou prorůst do polštářků tlapek, což může způsobit otok a infekci. Ačkoli většina koček tomu brání svým škrábavým chováním, přesto je důležité drápky pravidelně kontrolovat, a to nejen kvůli tomu, že dlouhé a ostré drápky mohou způsobit spoustu škod na vašem majetku i klíně. V ideálním případě by se domácím kočkám, které nechodí ven, měly drápky stříhat každých čtyři až šest týdnů.

Než začnete

I když se to může zdát jako náročný úkol, s péčí a trpělivostí byste vy i vaše kočka měli péči o drápky zvládnout bez větších obtíží sami, tedy bez návštěvy veterináře. Před stříháním drápků se ujistěte, že si vaše kočka zvykla na manipulaci. Tím se minimalizuje stres pro vaši kočku a riziko „kousanců a škrábanců“ pro vás.

Dospělým kočkám obvykle trvá déle, než si zvyknou na manipulaci, jako je stříhání drápků, zejména pokud s tím měly v minulosti negativní zkušenosti. Koťata tuto zkušenost přijmou snáze. V každém případě postupujte pomalu a buďte trpěliví.

Co budete potřebovat

Ke stříhání drápků malých koťátek můžete jednoduše použít lidské nůžky na nehty. Pro starší koťata a dospělé kočky však budete potřebovat speciální nůžky nebo kleštičky.

Existuje jich hned několik typů. Může být nutné provést několik pokusů a omylů, abyste zjistili, který typ je pro vás a vaši kočku nejvhodnější. Po zakoupení nůžek si jejich používání nejprve nacvičte, abyste získali cit pro stříhání.

Příprava vašeho mazlíčka

Na stříhání je důležité zvolit vhodnou dobu, například po jídle, když je kočka v uvolněném stavu. Vyzvěte kočku, aby se vám uvelebila na klín, a počkejte, dokud se zvíře nebude zdát zcela uvolněné.

Poté jemně zvedněte jednu z kočičích tlapek. Pokud ji neodtáhne, nabídněte mazlíčkovi malý pamlsek. Takto postupujte každý den několik minut a postupně přidávejte další tlapky.

Nakonec zkuste jemně stisknout jeden z prstů, aby se drápek prodloužil. Nezapomeňte kočku za klid odměnit. Jakmile se dostanete do bodu, kdy vám kočka dovolí odhalit většinu drápků, aniž by dělala rozruch, můžete pokračovat.

Stříhání kočičích drápků.
zdroj: freepik.com

Seznámení s nůžkami či kleštičkami

Nyní je čas seznámit kočku s nástrojem na stříhání drápků. Udělejte to během jednoho z klidných mazlení. Nechte kočku, aby si nůžky či kleštičky očichala a prozkoumala. Postupně začněte s nástrojem též pohybovat a odměňujte vašeho miláčka za klid.

Po několika dnech zkuste jemně přiložit nástroj k tlapkám kočky. Poté zkuste zvednout tlapku a nůžkami se jí dotknout. Nezapomeňte na odměny. Proces přípravy kočky na stříhání drápků může trvat týdny až měsíce. Pamatujte, že každá kočka se učí svým vlastním tempem. Koťata mohou být připravena i za několik dní.

Stříhání drápků vaší kočky

Jakmile se zdá, že vaše kočka je spokojená s manipulací s tlapkami a s přítomností kleští či nůžek, je čas zkusit ostříhat několik drápků. Je možné, že napoprvé se vám podaří ostříhat pouze jeden drápek. Příliš rychlý postup nejenže kočku stresuje, ale může také vést k tomu, že vás kousne nebo poškrábe.

Začněte s ručníkem nebo dekou na klíně, abyste zachytili stříhané drápky a zabránili kočce zarýt drápky do vašeho klína. Snažte se mít po ruce kamencovou tyčinku nebo něco podobného na zastavení krvácení, kdybyste vašeho miláčka omylem poranili.

Většina koček má bílé drápky s růžovým základem. Růžová část obsahuje nervy a cévy. Tuto část nechcete stříhat, protože tak můžete způsobit bolest a krvácení. Hledejte místo, kde končí růžová a začíná bílá část.

Jemně stiskněte tlapku, abyste odkryli dráp. Pomocí nůžek na nehty rychle zastřihněte bílou část asi dva až tři milimetry od růžové části. Zastavte se, pochvalte kočku a nabídněte jí odměnu. Pokud vaše kočka není neklidná nebo rozrušená, pokračujte ve stříhání.

Jak předcházet možným problémům

Pokud omylem stříháte příliš blízko růžové části, může vaše kočka pocítit bolest a může dojít ke krvácení. Přiložte na místo kamencovou tyčinku, dokud krvácení nepřestane. Pokud se vaše kočka zdá být rozrušená, stříhání nehtů by mělo být přerušeno. Můžete to zkusit znovu další den.

Jestliže je vaše kočka na stříhání drápků příliš choulostivá, možná budete muset požádat o pomoc někoho dalšího. Bude jednodušší, když druhá osoba bude kočku držet, zatímco vy se budete věnovat úpravě drápků. Pokud uslyšíte vrčení nebo syčení, je nejlepší přestat.

Zdroj: dailypaws.com, vcahospitals.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu