Návyky, které nám zajistí čistý a uklizený domov, aniž bychom se museli příliš snažit

Máte doma čisto a uklizeno? Nemyslíme ale „dostatečně uklizeno“ pro vás. Myslíme domov, do kterého můžete bez upozornění vpustit nečekané hosty, aniž byste měli pocit, že byste měli nejdřív zavřít většinu dveří. Pokud o této „čistotě“ pochybujete, máme pro vás několik tipů, jak jí dosáhnout. Tajemství spočívá ve vytvoření několika drobných návyků, které se stanou součástí vaší každodenní rutiny.

Utírejte za pochodu

Skončili jste v koupelně? Než vyjdete z místnosti, utřete umyvadlo. Osprchovali jste se? Po každém použití otřete sprchu stěrkou, kapky vody nebudou mít čas zaschnout a vaše sprcha bude vypadat mnohem čistší. Skončili jste s přípravou jídla v kuchyni? Ujistěte se, že jsou povrchy bez drobků a nečistot. Prostě si zvykněte utírat všechny povrchy, jakmile je použijete.

Uklízejte, když vaříte

Je snadné začít vařit a vytvářet nepořádek za pochodu, aniž byste o tom přemýšleli. A je vysoce pravděpodobné, že jakmile se najíte, nebudete se vám chtít hned zabývat úklidem. Pokud si zvyknete uklízet během vaření, zůstane po jídle zůstat mnohem méně věcí k úklidu. Snažte se umývat nádobí, nebo ho odkládat do myčky, průběžně, otírejte kuchyňskou linku. Často si to neuvědomujeme, ale při vaření spoustu času pročekáme. Využijte tento čas efektivně.

Mytí nádobí po vaření.
zdroj: freepik.com

Vytvořte si rutinu

Ve svém domě můžeme mít větší či menší počet místností. Pocit, že musíte vždy klidit všechny najednou, může způsobit stres. Zkuste si místo toho na důkladnější úklid každé místnosti vyčlenit jeden den. Kromě rychlého každodenního úklidu, který jsme popsali výše, tak můžete například v pondělí věnovat více času ložnici, v úterý obývacímu pokoji, ve středu kuchyni, ve čtvrtek koupelně a tak podobně.

Nebudete tak mít pocit, že musíte udělat vše najednou a zároveň se vám „nepořádek“ nebude hromadit. Podobně můžete postupovat i v souvislosti s praním. Praní lůžkovin, ručníků či koupelnových předložek a podobně každý týden ve stejný den, tedy například ručníků v úterý, lůžkovin v sobotu, vám usnadní udržování čistoty.

Pravidelně vysávejte a zametejte

Nic nepůsobí doma čistěji než čisté podlahy, proto je vysávejte či zametejte co nejčastěji, abyste zabránili hromadění prachu a dalších nečistot, které by vyžadovaly náročnější úklid.

Multitasking

Většina z nás uklízí nerada, kromě úklidu jako takového mnoha lidem vadí i ztráta času, kterou s sebou uklízení přináší. Při úklidu ale můžete dělat mnoho dalších věcí, které vám mohou úklid zpříjemnit. Zároveň takto ušetříte i čas, který byste těmto činnostem „museli“ věnovat později.

  • Máte menší děti školou povinné? Nechte je, aby vám při uklízení četly.
  • Zavolejte rodině či přátelům, když utíráte prach.
  • Poslouchejte při úklidu audioknihu.
  • Když je pokrm v troubě, nejen že ho hlídejte, aby se nespálil, ale ukliďte při tom kuchyň.
  • Dohlížíte na děti při koupání? Zatímco se koupou, vyčistěte zrcadlo, otřete povrchy a podobně.

Zdroj: thespruce.com, themultitaskingmomsite.net       

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu