Nebaví vás luxovat? Jaké výhody, ale i nevýhody nabízejí robotické vysavače?

V našich domácnostech se čím dál častěji zabydlují nejrůznější přístroje, jejichž úkolem je usnadnit nám úklid a péči o domácnost. Jedním z oblíbených pomocníků se v poslední době staly robotické vysavače. Nikomu se nechce nestále zametat či luxovat a robotické vysavače to obstarají samy. Také uvažujete o tom, že si tento vysavač pořídíte? 

+ Uklízejí za nás a mají řadu chytrých funkcí

Vypadá to skoro jako pohádka. Robotické vysavače samy vysávají, vrátí se nabít do nabíjecí jednotky a k úklidu kombinaci kamer a senzorů. Většinu modelů lze navíc pomocí aplikace v chytrém telefonu naprogramovat a zapnout předtím, než dorazíte domů. Na virtuální mapě vaší domácnosti můžete sledovat jeho postup, nastavit úklidové zóny nebo „virtuální zdi“, které vašemu robotu zakážou vstup do určitých oblastí. Některé vysavače se dokonce samy vyprazdňují a jsou vybaveny i funkcí mopu. Robotické vysavače vám tak šetří váš čas, který můžete strávit příjemnějším způsobem než s luxem v ruce.

– Neuklízejí tak dobře jako klasické vysavače

Pokud se ale domníváte, že díky tomuto vysavači budete mít domácnost bez jakýchkoli nečistot a prachu, asi vás nepotěšíme. Robotické vysavače totiž obecně neuklízejí tak dobře jako tradiční vysavače. Samozřejmě, vzhledem k tomu, že úklid neprovádíte vy, můžete namítnout, že budete luxovat častěji. Nicméně asi to na některých površích nemusí znamenat výrazné zlepšení. Ukazuje se, že robotické vysavače si nejlépe vedou na tvrdých podlahách, naopak s koberci, rohy a zvířecími chlupy mohou mít potíže. Důvodů je hned několik, jedním z nich je skutečnost, že menší motory robotických vysavačů nedokážou vyvinout takové sání jako běžné vysavače, aby se dostaly například hluboko do koberce a perfektně vysály do vláken zamotané zvířecí chlupy.

+ Dokáží vyčistit některá těžko přístupná místa

Díky svému nižšímu profilu se roboti lépe než standardní vysavače dostanou do obtížných míst, například pod postel nebo pohovku. Jsou také velkým pomocníkem pro starší osoby nebo ty, kteří mohou mít problémy s používáním klasického vysavače kvůli zranění.

–  Často se zasekávají

I přes všechny své senzory a chytrost nejsou zatím robotické vysavače zcela dokonalé a  jsou známé tím, že se občas dostanou do nesnází. Zaseknou se pod nábytkem, na prahu dveří nebo na tlustém koberci, zachytí se či zamotají se do věcí, jako jsou tkaničky u bot, zapomenuté oblečení, nabíječky a další elektrické kabely od nejrůznějších spotřebičů, které se u vás doma nacházejí.

zdroj: pixabay.com

–  Jsou méně spolehlivé a hůře se opravují

Robotický vysavač je díky svému „počítačovému mozku“, senzorům a integraci aplikací mnohem složitějším přístrojem než klasický vysavač. S touto skutečností mohou rovněž být spojeny určité problémy. Nejenže potřebují více pravidelné údržby, například čištění koleček a kartáčů, ale také se mohou hůře a nákladněji opravovat. Obecně se v porovnání s tradičními vysavači též častěji porouchávají.

+/- Zvířecí mazlíčci

Na jednu stranu jsou robotické vysavače v domácnosti se čtyřnohými mazlíčky vítaným pomocníkem, protože při pravidelném používání opravdu pomáhají vaši domácnost udržovat čistší, a to i když v boji s chlupy nejsou vždy stoprocentní. Na druhou stranu se jich někteří psi a kočky bojí, jiní na ně rádi útočí či si s nimi chtějí hrát.

Může tedy robotický vysavač nahradit normální vysavač?

Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná, závisí na mnoha faktorech, například na uspořádání vaší domácnosti či na tom, zda máte domácí zvířata, tvrdé podlahy nebo koberce. Obecně se uvádí, že robotické vysavače jsou nejlepší pro „doplňkové“ úklidy mezi důkladnějším vysáváním klasickým vysavačem.

Zdroj: choice.com.au, top.vacuumcleanerguide.in

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu