Nebojte se barev! Tipy, jakou barvu zvolit pro fasádu a další části vašeho domu

Při stavbě domu je nutné promyslet a rozhodnout mnoho důležitých věcí. Jednou z nich je i výsledná barva, kterou bude dům zvenku mít. Diskuse tohoto charakteru se mohou někdy změnit dokonce v nepříjemný rodinný i partnerský konflikt. Ať už o fasádě rozhodujete proto, že dům zrovna stavíte, nebo „jen“ renovujete stávající, jděte do toho s odvahou. Není tomu tak dávno, kdy dominantními barvami rodinných domů v našich městech i na vesnicích byly fádní odstíny hnědé či béžové. Dnešní doba je ale jiná a přeje mnohem odvážnějším barvám. Nezapomeňte na to, že exteriér domu netvoří jen fasáda, ale také další části, jako například římsy, okna či dveře. I ty výrazně ovlivňují to, jakým dojmem bude váš dům celkově působit. Ze kterých barev můžete vybírat?

Žlutá

Skvělou barvou pro fasádu je žlutá. Teplá, světlá, ale přitom jasná barva, která působí pozitivním dojmem. Zároveň je žlutá často považována za barvu slunce, a může tak přeneseně symbolizovat domov jako náš středobod. Jak intenzivní odstín žluté zvolíte, záleží jen na vás. Mějte na paměti, že barvy fasád vlivem vnějšího působení časem blednou, hodně světlý odstín tak není zcela vhodný. Velmi dobře působí žlutá fasáda v kombinaci s hnědou barvou oken, dveří či okapů.

Šedá

Šedá barva je považovaná za jakýsi kompromis, pokud nechcete jít cestou výraznějších barev. Je neutrální a ve správném odstínu působí elegantně. Její světlejší odstín se hodí spíše pro fasádu, tmavší odstíny lze použít například na dveře, okna či rolety. V poslední době je také velmi oblíbená kombinace šedé barvy s několika detaily v jiných, výraznějších barvách. Její nespornou výhodu je, že ať už ji zkombinujete s jakoukoli barvou, výsledek nikdy neurazí.

Modrá

Modrou barvu fasády máme spojenou především s přímořskými oblastmi. Je pravda, že v našich zeměpisných šířkách se příliš nepoužívá. Přesto ji lze použít na zvýraznění některých částí domu, jako jsou okna, dveře či plot. Kromě šedé barvy vypadají různé odstíny modré dobře rovněž s béžovou a bílou.

Červená

Červená barva sama o sobě je velmi intenzivní. Pokud se ji rozhodnete použít pro celou fasádu, věnujte pozornost tónu, který zvolíte. Před jasnějšími tóny dejte přednost tónům tlumenějším. Stejně jako u modré barvy je ale vhodná k oživení fádnosti fasády v podobě použití na okapy, parapety a další ozdobné části domu.

Zdroj: homify.in

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu