Nový domek hotový za 2 dny? S technologií 3D tisku je to možné

Postavit zcela nový dům za méně než dva dny byla ještě poměrně nedávno nereálná představa. Nyní s nástupem 3D tisku do oboru stavebnictví to není problém a nemovitosti vystavěné za použití této technologie bývají ve světě čím dál častější. Do České republiky tento trend sice dorazil o něco později, nicméně i zde začínají pomalu vznikat první prototypy těchto finančně nenáročných staveb.

První vlaštovkou v tomto oboru je projekt výstavby menšího domku s názvem Prvok, který jeho obyvatelům nabídne tři místnosti o 43 metrech čtverečních. Tento objekt oválného tvaru bude unikátní nejen technologií použitou při jeho výstavbě, ale i svým umístěním. Michal Trpák, který je sochařem a hlavním iniciátorem celého projektu, si totiž pro Prvoka vybral netradiční umístění na pontonu, který se bude vznášet na vodní hladině. Půjde tak o vskutku unikátní dílo, které u nás možná odstartuje revoluci v bydlení.

Vše je ještě stále na začátku

Přestože o 3D tisku budov můžeme slýchat již několik let, stále to vypadá, že vytisknutý domek si budeme moct objednat nejdříve v horizontu příštích 10 let. Je tomu tak především z důvodu neustálého testování staveb vybudovaných s pomocí této technologie. Aby se totiž mohly takové domy začít běžně stavět, je potřeba provést mnoho testování, které potvrdí jejich kvalitu a hlavně bezpečnost.

A jak se vlastně takový menší domek tiskne? Zásadní je materiál, který je při stavbě použit, nejčastěji se jedná o cementovou směs s příměsí skelných vláken, někdy bývá součástí „tiskařské hmoty“ také recyklovaná stavební suť, která tak najde smysluplné opětovné využití. Tato směs je následně za pomoci speciální 3D tiskárny vyvinuté pro tento účel rovnoměrně nanášena vrstvu za vrstvou, až dokud nevznikne celá budova.

Lidé, kteří se o tisku domů doslechnou poprvé, jsou zpravidla nadšeni rychlostí, za kterou lze menší objekt vytisknout. Je však dobré vědět, že za dva dny sice získáte hrubou stavbu, ta ale bude následně potřebovat dovybavit všemi rozvody, okny, atd. Nějakou dobu také zabere samotné tuhnutí stavební směsi. Doba, za kterou se bude možné do nového domku nastěhovat, proto nebude kratší než dva měsíce.

Čtěte také: Bydlení v minidomku. Pro koho je tiny house ideální volbou a jaké výhody přináší?

3D tiskárna klíčovým prvkem pro osidlování Marsu?

Že se jedná o technologii důležitou pro budoucnost lidstva, potvrzuje i americká vesmírná agentura NASA, která s využitím 3D tisku počítá při první misi na rudou planetu. I když se ještě pravděpodobně jedná o poněkud vzdálenou budoucnost, již nyní výzkumníci pilně pracují na vývoji zařízení, které dokáže rychle tisknout obydlí z rozdrcené horniny s podobnými vlastnostmi vulkanickému bazaltu. Ten se nyní v některých případech používá jako součást stavební směsi využívané pro 3D tisk budov.

Autor: Michal Starý
zavřít reklamu