Objevit historii domu může být složité

Koupili jste starší dům? Samozřejmě pro vás teď bude prioritou ho uvést do takového stavu, abyste v něm mohli bydlet přesně podle svých představ, nicméně časem pravděpodobně dojdete k tomu, že vás bude zajímat i jeho historie. Ne vždy však budete mít takové informace, které by vám řekly něco o vašem domě. Podívejte se, jaké tajemství může váš dům mít.

Víte, kdy byl dům postaven?

To je jedna z věcí, která se může zdát banální, nicméně ne vždy tomu tak je. Pokud váš dům byl postaven opravdu třeba již v 19. Století, dohledat informace může být složité. Nicméně informace můžete dohledávat v matričních listech. Připravte se však na to, že je to několika hodinové hledání a v podstatě budete omezeni jen na to, abyste našli, kdo ve vašem domě kdysi bydlel, kdo se v něm narodil nebo zemřel. Dříve se totiž nerodilo v nemocnicích, stejně tak úmrtí probíhalo doma. I vzhledem k tomu, že děti často umíraly krátce po porodu, možná zjistíte, že ve vašem současném domově možná umřelo několik dětí či dospělých.

Co najdete v matričních lisech

Matriční listy jsou veřejně přístupné i na internetu, kde můžete jimi listovat a hledat. Dohledat, kdo bydlel ve vašem domě je poměrně složité, nicméně se z těchto dokumentů se můžete dozvědět:

  • kdo se na daném čísle popisném narodil
  • kdo tam zemřel
  • kdo si koho vzal

Problém však nastává v situaci, kdy se matriční listy psaly starým jazykem a vy tak nerozluštíte prakticky vůbec nic. Pak už je jen možnost obrátit se na někoho, kdo těmto jazykům rozumí. To vám ale stále neřekne, kdy byl váš dům postaven. Někdy opravdu nejsou k dispozici žádné dokumenty, podívat se však můžete na katastrální případně stavební úřad. Dříve, než začnete s tímto pátráním, je vhodné podívat se na půdu a všímat si detailů, když budete něco z vašeho domu bourat.

Co lze nalézt na půdě?

Na půdě můžete objevit opravdu poklady. Možná budete mít štěstí a na některém z trámů naleznete letopočet, kdy se střecha stavěla. Často se to tak dělalo. A pokud nikdo neví nic ani na úřadě, můžete to být poslední možnost, jak se dozvědět něco o historii. Ten, kdo dává přednost moderním výstavbám, toho tyto informace nezajímají. Nicméně zbourat starý dům a postavit místo něj nový, dovede každý, ale zachovat něco, co někdo postavil před mnoha desítkami let, může být úkol na celý život a každý, kdo, takový dům má a je v něm vložena energie třeba někoho z předků, dům za každou cenu nezbourá.

Na půdě tak můžete nalézt kromě praktických pokladů, také nejrůznější dokumenty a listiny, které vám mohou ledacos prozradit. Musíte uznat, že zkoumat tajemno vašeho domu může být až drogou. Nicméně každý, kdo vlastnoručně postavil dům, by jistě chtěl, aby se na jeho práci nezapomnělo, natož, aby někdo za několik desítek let přišel a dům zboural.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu