Obyčejná tužka, skvělý pomocník pro každého zahradníka

Při zahradničení můžeme využít spoustu věcí, které mají původně zcela jiný účel. Jednou z takových věcí je také obyčejná tužka. Také jste si mysleli, že se v souvislosti se zahradou hodí maximálně tak na napsání seznamu, co koupit v zahradnictví či hobby marketu? Využití tužky na vaší zahradě může být mnohem zajímavější a rozmanitější.

Tužka jako opora pro drobné rostliny

Nejjednodušším využitím tužky je použít ji jako oporu pro malé či pnoucí se rostlinky, které k ní přivážete pomocí bavlnky, provázku či kousku látky. Kromě toho lze na tužku snadno pověsit i štítek se jménem rostliny. Mimochodem existují i již předpřipravené speciální tužky, které mají název některých rostlin, zejména bylinek, na sobě vyrytý.

Řešení problémů se semínky a sazeničkami

Když máte velmi drobná semínka, může být jejich výsev někdy problematický. Tužka vám ho ale vyřeší. Po naplnění květináčků nebo kelímků vlhkou zeminou vyprázdněte balíček se semínky do misky, ořezejte tužku a navlhčete její špičku. Pohybujte hrotem po semenech a ona se k němu přichytí. Otočením hrotu tužky na vrchní vrstvě zeminy semínka lehce setřete. Když se vytvoří sazenice, použijte tužku k vytvoření důlků v půdě, do kterých sazeničky přesadíte. Tužkou také snadno a šetrně oddělíte sazeničky, které se „propletly“ do sebe bez toho, abyste jim potrhaly kořínky.

Přehled o zalévání

Existuje řada způsobů, které vám pomohou při hlídání potřeby zalévání. Tužka je jedním z těchto nástrojů, které vám mohou usnadnit práci při zjišťování, kdy je třeba rostlinu zalít. Technika je jednoduchá, vložte tužku do přibližně poloviny květináče a nechte ji tak. Před zaléváním rostlin tužku vyjměte a zkontrolujte na ní hladinu vlhkosti.

Tužkové hoblinky jako mulč i kompost

Tužkové hoblinky, které vzniknou po ořezání, můžete použít jako skvělý mulč. Tužky se většinou vyrábějí ze směsi dřeva, grafitu a jílu, která je netoxická a je zdrojem uhlíku pro rostliny. Pozor si dejte pouze při použití většího množství tužkových hoblin, které může blokovat proudění vzduchu a zachycovat příliš mnoho vlhkosti, což může vést k hnilobě a plísním. Chcete-li tento problém neutralizovat, jednou za čas mulč z tužkových hoblin načechrejte a vyměňte. Kromě mulče můžete tužkové hobliny použít také na kompost.

Zdroj: pencilrevolution.com, plantea.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu