Ocet. Víte, co s ním nikdy nečistit?

V poslední době jsou velmi oblíbené přírodní čisticí prostředky. K těm nejpoužívanějším patří ocet. Nejenže je přírodní, netoxický a antibakteriální, ale je také velmi levný a univerzální. Lze ho použít k čištění mnoha různých povrchů. Mnoha, ale nikoli všech.

Na jaké věci ocet nepoužívat?

Ocet si díky svému složení skvěle poradí s mastnotou i minerální usazeninami, především s vodním kamenem. Kyselost octa ale může poškodit některé povrchy, které byste jím proto čistit nikdy neměli.

  • Žulové, mramorové nebo kameninové desky: Při použití octa na přírodní kameny může dojít k jejich rozleptání a ztrátě lesku.
  • Kuchyňské nože: Pokud chcete, aby vaše nože zůstaly jako nové, vyhněte se jejich čištění pomocí kyselin, jako je ocet.
  • Žehlička: I když je použití octa k odstranění vodního kamene v žehličce lákavé, ocet může poškodit vnitřní části žehličky.
  • Nábytek ze dřeva: Dobrý nápad není ani použití neředěného octa na dřevo. Mohlo by dojít k porušení jeho povrchové úpravy.
  • Kovové povrchy: Neředěný ocet může narušit ochranné vrstvy některých kovů, proto nenechávejte neředěný ocet příliš dlouho působit na kuchyňských a koupelnových bateriích, klikách, hrncích či pánvích.

Jaké věci lze s opatrností octem čistit?

Existují povrchy, které můžete čistit octem, ale měli byste ho používat střídmě. Doporučuje se rovněž ocet zředit s vodou. K takovýmto povrchům patří například podlahy z tvrdého dřeva nebo spárovací hmota mezi obklady.

Jaké věci lze čistit octem bez problémů?

I když existuje několik věcí, na které byste ocet používat neměli, rozhodně je více věcí, které octem čistit můžete a měli byste. Použití octa je účinné, levné a jednoduché. Ocet můžete bez starostí používat k čištění myčky nádobí, pračky, ledničky, toalety, ucpaných odpadů, oken, zrcadel, umyvadla, vany či sprchy, kávovarů, rychlovarných konvic, mikrovlnek, odpadkových košů i podložek na cvičení.

Skutečně ocet dezinfikuje?

Ano, ocet je skvělou volbou pro čištění i dezinfekci povrchů ve vaší domácnosti. Ocet totiž ničí choroboplodné zárodky a některé bakterie, jako je E. coli, které se běžně vyskytují v domácnosti. V běžné domácnosti stačí ocet k dezinfekci určitých míst používat jedenkrát týdně.

Zdroj: onegoodthingbyjillee.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu